nových projektov. Časť poslancov mesta Vysoké Tatry bije na poplach. Obávajú sa, že nadmerná výstavba dovolenkových bytových komplexov môže poškodiť ich mesto.
VYSOKÉ TATRY. Trend nástupu víkendových bytov začínajú negatívne pociťovať aj obyvatelia starších budov. Obyvateľka bytového domu 125 (na snímke) v Tatranskej Lomnici nám povedala: „Z našej bytovky sa pomaly stáva penzión. Z 18 bytov už iba polovica slúži pôvodnému účelu trvalého bývania."
To má za následok napríklad zlé temperovanie budovy kvôli slabšiemu vykurovaniu neobývaných bytov alebo neúčasť ich majiteľov bytov na domových schôdzach. „Žiaľ, s tým sa nedá nič robiť," doplnila Lomničanka.
Daňové úniky, nekalá konkurencia
Skupinu poslancov mestského parlamentu vedenú Pavlom Stanom však najviac trápia byty, ktoré sa majú ešte postaviť. Pokračovaním živelnej výstavby podľa neho reálne hrozí, že počet lôžok vo víkendových bytoch sa onedlho vyrovná 12 tisícom v klasických hoteloch a penziónoch.
„To znamená riziko rozvoja šedej ekonomiky a nekalej konkurencie. Kým hotel musí platiť daň z ubytovania, majitelia bytov vďaka možnosti vyhnutiu sa tejto povinnosti ponúkajú neraz za ubytovanie až o polovicu nižšie ceny," upresnil Stano. Podľa poslanca potom na to doplácajú podnikatelia dodržujúci pravidlá hry a mestský rozpočet.
Nechcú byť mestskou aglomeráciou
Stano sa obáva aj esteticko-urbanistických dôsledkov: „Nechceme, aby v Tatrách touto bytovou zástavbou vyrástla mestská aglomerácia." Primátor mesta Ján Mokoš považuje takéto obavy za prehnané: „Určite v Tatrách nedovolíme to, čo sa deje v Donovaloch. Úplným zastavením výstavby však mestu môžeme viac uškodiť."
Ako príklad Mokoš uvádza bývalý očný pavilón v Novom Smokovci: „Tieto budovy sú vo veľmi zlom stave. Chceme tam mať schátrané ruiny, alebo radšej už aj tie byty?"
Mesto obmedzuje počet poschodí
Primátor Mokoš argumentuje, že proti živelnosti výstavby už radnica prijala opatrenia. „Každý stavebník v meste môže teraz zastavať iba 40 percent svojej parcely. Domy nesmú mať viac ako tri poschodia, bytovky najviac štyri," upresnil Mokoš. Sľubuje aj opatrenia proti daňovým únikom. „O nich rokujeme v asociácii horských sídel, pretože o zákonoch rozhoduje parlament, nie mestá," povedal Mokoš.
Ako sa dohodnú?
Stanova skupina navrhuje, aby do prijatia územného plánu Vysokých Tatier bolo súčasťou záväzného stanoviska mesta v stavebnom konaní aj vyjadrenie príslušných mestských výborov zložených z poslancov. Kladné záväzné stanovisko je podmienkou vydania stavebného povolenia. „Ja sa takému postupu nebránim," hovorí primátor Mokoš.
Rozdielny názor medzi dvoma mužmi tatranskej politiky však panuje na riešenie situácie, ak medzi mestskými výbormi a pracovníkmi stavebného úradu pri tvorbe záväzného stanoviska nedôjde k zhode. Mokoš naznačil, že v takom prípade by sa malo viac prihliadnuť na odborný názor expertov oddelenia. Stano naopak požaduje nezačať s výstavbou do nájdenia zhody.
TOMÁŠ TIŠŤAN
Autor: MESTSKÚ AGLOMERÁCIU
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš