jedným dolárom vo vrecku. Spoločnosť Michala Bosáka (SMB) na jeho počesť každoročne pripravuje putovné výstavy a pre študentov stredných škôl zaujímavé projekty.
PREŠOV. SMB sídliaca v Prešove prišla aj tento rok s novými nápadmi. Jedným z nich je iniciatíva a príprava na zriadenie Inštitútu Michala Bosáka pre vyššie vzdelanie (Michal Bosak Institute for Advanced Studies) v Bosákovom dome, kde by mala byť stála expozícia výstavy o Michalovi Bosákovi a o jeho pozostalostiach.
Americký bankár zo Šariša
Michal Bosák bol v roku 1886 nútený zo svojej rodnej obce odísť za "veľkú mláku" už ako 16-ročný. Napriek tomu, že bol chudobný, časom si vo svete vybudoval rešpekt. Najprv triedil uhlie, rozvážal pivo a neskôr si otvoril aj malú krčmu. So svojím obchodníckym talentom si napokon otvoril dokonca banku. Už 25. júna 1907 sa jeho podpis začal tlačiť na 5-, 10- a 20-dolárových bankovkách. Zakrátko dokázal vybudovať celú sieť bánk nielen vo svete, ale aj po Slovensku. Zaradil sa tak na 14. miesto najvplyvnejších Slovákov v amerických dejinách.
Vystavia originálnu bankovku
Rudolf Bosák zo SMB, ktorému je slávny Michal Bosák strýko z druhého kolena, je jedným z iniciátorov výstav: „Od 17. decembra začne putovná výstava o Michalovi Bosákovi, ktorá bude odprezentovaná práve v priestoroch Bosákovej banky na Levočskej ulici v Prešove. Chceme urobiť aj turné po samosprávnych krajoch Slovenska." Bosák sa snaží získať pre Slovensko čo najviac originálnych písomností: „Získali sme už originál desaťdolárovej bankovky, ktorý sme venovali Národnej banke Slovenska (NBS). Na základe rokovania s Johnom Holym zo Slovenskej ligy v USA sme dostali prísľub, že na vernisáži bude prezentovaná verná kópia Pittsburghskej dohody o vzniku Československa. NBS sme požiadali o zapožičanie originálu slávnej 10-dolárovky pre Prešovčanov."
Cenu získala prešovská študentka
"Tento rok sme spustili už šiesty ročník súťaže, do ktorej sa zapojilo vyše 80 škôl," uviedol Bosák. Študenti pripravili vlastné podnikateľské projekty, ktoré vyhodnotila odborná porota. Víťazi získali týždňový študijný pobyt v USA, ďalší traja navštívili Moskvu. Jednou z nich bola aj 4. výherkyňa Dominika Janovčíková z Obchodnej akadémie, ktorá sa zúčastnila pobytu v Moskve. „O tejto súťaži som sa dozvedela od svojej učiteľky ekonómie D. Mitaľovej." Ako sama povedala, bola to dobrá skúsenosť, pretože si tak osvojila nadobudnuté vedomosti a získala novú skúsenosť.
JÚLIA MAZÁKOVÁ
Autor: Zdenka Kramplová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš