OLIVER ONDRÁŠ, oliver.ondraskorzar.sk
Popradskí cestári chcú ekologicky soliť viac úsekov ciest. Obvodný úrad životného prostredia v Poprade (ObÚ ŽP) požiadali o vydanie povolenia na posyp ekologickou soľou Solmag na úseky ciest už od Šarpanca po Lysú Poľanu a od Popradu po Pusté Pole. Ide o cesty, ktoré s výnimkou úseku Tatranská Kotlina Tatranská Javorina sa doteraz iba posypovali inertnou zmesou, pretože ležia na území národných parkov, alebo v pásmach ochrany vodných zdrojov.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Solenie ekologickou soľou iniciovali obce a mestá, cez ktoré cesty prechádzajú. Inertný posyp totiž podľa ich stanoviska nestačí na to, aby boli cesty dokonale zjazdné. Doteraz Solmagom solili niektoré úseky ciest vo Vysokých Tatrách.
Je to katastrofa
V zimnom období bývala situácia na ceste 1/67 medzi Spišskou Belou a Tatranskou Javorinou miestami kritická. "Rovnaký scenár sa opakoval každý rok. V susednom Poľsku solia. Ich vodiči potom prídu na Slovensko a musia si dať reťaze. Mnohí s nimi nevedia jazdiť. Rozbijú si auto, aj cestu. Posledné roky sa solilo a bolo to lepšie. Preto si myslím, že by sa v solení malo pokračovať," myslí si starosta obce Ždiar Pavol Bekeš.
Rovnaký názor má aj profesionálny vodič nákladného auta, ktorý tovar rozváža po celom Slovensku. Jazdiť v zime je podľa jeho slov hotové utrpenie. "Sedlo Popová za Vernárom, tak to je katastrofa. Nerozumiem, prečo to normálne nesolia. Sú tam vyjazdené koľaje, aj keď je posypané, šmýka sa tam. Jazdiť tadiaľ je o život. A to nehovorím o tom, že rozbijete auto. Neviem, prečo sa nesolí. Veď Alpy sú tiež asi chránené a máte tam pekné čierne cesty," konštatuje vodič.
Ochranári: len pokus
Ekologická soľ typu Solmag S a Solmag s L sa pokusne vo Vysokých Tatrách začala používať v zime 2005/2006. Ide o materiál na báze anorganickej soli chloridu horečnatého. Podľa ochranárov je použitie ekosoli stále v štúdiu pokusu. Poukazujú však na problém z minulého roka. Správca v jednom úseku vymenil ekologickú soľ za iný materiál, čím došlo k odumretiu ihličnatej vegetácie rastúcej pri ceste. Solil aj na úseku, na ktorý nebolo vydané povolenie.
"Pokiaľ viem, vo veci sa ešte nerozhodlo. My so solením problém nemáme. Správca cesty však musí zabezpečiť, aby nedochádzalo k výmene posypového materiálu," uviedol riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko.
Nie je už neskoro?
ObÚ ŽP v Poprade dostal žiadosť o povolenie asi pred dvoma týždňami. Na vydanie rozhodnutia má 60 dní. Otázka je, či kým úrad rozhodne, nebude po zime. "Momentálne je vec v konaní. K ošetrovaniu ciest ekosoľou sa musia vyjadriť všetky zainteresované strany. Podľa zákona máme na vydanie rozhodnutia 60 dní, ale to je hraničný termín," reagoval Antonín Haratyk z ObÚ ŽP.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš