svojho poslanca. Vedenie mesta v tom nevidí problém. Experti na komunálnu politiku naopak hovoria o škodlivých dôsledkoch pre zdravé fungovanie samosprávy.
POPRAD. Mestské zastupiteľstvo bez jediného Matejovčana je novinkou tohto volebného obdobia. V minulosti, kedy Matejovce tvorili samostatný volebný odvod, bola takáto situácia prakticky vylúčená. Päťdesiatštyritisícový Poprad sa ale pred poslednými voľbami rozhodol znížiť počet volebných obvodov na dva.
Podľa primátora je nový systém výhodnejší
Primátor Popradu Anton Danko považuje nový dvojobvodový systém pre mesto za výhodnejší. "Ten neznamená vzďaľovanie, ale naopak približovanie sa k občanom, pretože v týchto volebných obvodoch boli vytvorené samostatné pracoviská kancelárie poslancov, ktoré sú v jednotlivých prímestských častiach," argumentuje primátor.
Zodpovední sú voliči
Podľa Danka nový systém racionalizuje prácu poslancov tým, že predsedovia súčasných dvoch volebných obvodov zodpovedajú za celý obvod a nielen za vybrané časti podľa ulíc. "Už sa nestáva, že jednu záležitosť vybavujú viacerí predsedovia," upresnil Danko. Ten preto nevidí dôvod pre návrat k väčšiemu počtu obvodov. "V mestskej časti Matejovce nebol zvolený žiadny poslanec, pretože o tom rozhodli voliči," povedal primátor.
Matejovčania aj áno, aj nie
Podľa našej ankety Matejovčania zaujímajú k veci rozličné postoje. "Matejovce by jednoznačne mali mať svojho poslanca, teraz je to veľmi zlé," myslí si Jarmila Totemundová. Pretože poslanec má právo hlasovať, rozhodovať a predkladať návrhy. Jánovi Sucharekovi zase postačuje kontakt s vysunutým pracovníkom mestského úradu. "Keď niečo potrebujem, tak sa na neho obrátim," povedal. Ľahostajné stanovisko zaujal Vladimír. "Poznal som viacerých poslancov. Či tam ale sedí ten alebo onen, všetko jedno."
Experti: Nízky počet obvodov mestám škodí
Malý počet volebných obvodov v mestách naopak kritizujú niektorí odborníci na samosprávu. Podľa analytika Jaroslava Piláta zo spoločnosti M.E.S.A. 10 sa vďaka nízkemu počtu volebných obvodov do miest presúvajú neduhy z veľkej politiky. "Ľudia v takýchto prípadoch začínajú voliť podľa politických strán a nie podľa kvalít kandidátov, čo je v podmienkach samosprávy úplný nezmysel." Podľa Pilátových poznatkov potom dochádza k strate občianskej aktivity.
Právnik a komunálny expert Milan Galanda v legislatívnom procese v nedávnom období dokonca presadzoval systém jeden volebný obvod - jeden poslanec. "Žiaľ, nepodarilo sa. Ľudia si jednoducho pri počte obvodov, aký teraz pozorujeme v Trenčíne alebo Poprade, vyberajú z veľkého počtu kandidátov, ktorých vôbec nepoznajú," myslí si Galanda. Podľa neho je potom negatívnym dôsledkom strata osobnej zodpovednosti poslancov voči občanom.
Košeľa nie je bližšia ako kabát
Za výhodnejší považuje dvojobvodový systém aj viceprimátor a poslanec mesta Adrián Kromka. Práve jemu poslaneckou dohodu pripadla úloha "patronátu" nad Matejovcami. "Je jedno, v ktorej časti mesta bývam, o problémy všetkých mestských častí sa zaujímam rovnako," uviedol Kromka.
* * *
----POROVNANIE---
MestoPoč. obyvateľovPoč. vol. obvodov
n Liptovský Mikuláš31 0008
n Kežmarok17 0003
n Poprad54 0002
n Spišská Belá6 5002
n Stará Ľubovňa16 0004
n Vysoké Tatry4 5007
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš