zeleného odpadu. Recyklačný fond sa zameriava na komunikáciu so samosprávami. Väčšina obcí je do separácie zapojená už dnes.
PREŠOV. Dôraz na podporu projektov separácie a recyklácie v mestách a obciach kladie Recyklačný fond. Chce postupne rozšíriť počet komodít o stavebný, textilný odpad, o odpad z dreva a niektoré chemikálie.
„V niektorých sektoroch máme dobré výsledky, napríklad pri recyklácii pneumatík. Zlepšuje sa sektor starých vozidiel," uviedol riaditeľ Recyklačného fondu Ján Líška. Upresnil, že kým pred dvomi rokmi bolo zrecyklovaných zhruba 3- až 4-tisíc kusov, pre tento rok sa odhaduje 22- až 25-tisíc kusov. Rezervy však stále existujú. „Vieme zrecyklovať 70 percent. Nevieme recyklovať autosklá, palubné dosky, opierky na dverách, sedačky - chceme prispieť aj na vývoj v tejto oblasti a do 2012 sa dostať na limit zrecyklovaného auta na minimálne 95 percent. Taká je smernica EÚ," uviedol Líška.
Mnohé firmy obchodujú s fiktívnymi potvrdeniami o recyklácii odpadu. „Môžeme to verejne povedať. Budeme v tomto smere dávať na Slovenskú inšpekciu životného prostredia podnety aj naďalej," konštatoval šéf Recyklačného fondu. Väčšina podnetov fondu je úspešná. Fond potom vyžaduje vrátenie príspevku.
Recyklačný fond počas svojej takmer päťročnej existencie vyhovel v Prešovskom kraji takmer 690 žiadateľom o podporu a dotáciu, pričom dovedna prispel sumou takmer 300 miliónov korún.
(frk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš