Vikartovce v okrese Poprad. Starostovi Vikartoviec pri počutí slova urán prichádza nevoľno. Obáva sa devastácie okolitého prostredia a zastavenia pomaly sa rozvíjajúceho cestovného ruchu.
VIKARTOVCE. Licencia umožňuje austrálsko-slovenskej geologickej firme preskúmať územie celkovo na ploche 88,4 kilometrov štvorcových. Vikartovskému starostovi Vladimírovi Šavelovi sa v prvom rade nepáči, že dotknuté obce sú o povolení skúmať informované iba ex-post bez možnosti proces ovplyvniť.
Ťažbu nechcú
Najviac sa však starosta obáva prípadnej uránovej ťažby, ku ktorej môžu výsledky prieskumu viesť. „Ťažbu uránu tu jednoznačne nechceme. Tá by zdevastovala prekrásne prírodné prostredie našej hornádskej doliny," hovorí Šavel. Podľa neho práve prekrásna príroda je aktívom, na ktorom obec stavia svoju budúcnosť. V piatok budú vikartovskí poslanci hlasovať o prijatí nového územného plánu obce. „Ten predpokladá stavbu viac ako 50 rodinných domov práve vedľa hlavného rudného ložiska. Kto bude chcieť bývať pri uránovej bani?" kladie si otázku Šavel. Myslí si, že ťažba uránu by zastavila aj pomaly sa rozvíjajúci cestovný ruch: „Krásne podmienky pre pešiu turistiku, rozvíjajúce sa trasy pre bežecké lyžovanie by to určite nezatraktívnilo."
Prieskum potrvá štyri roky
Podľa Ivana Ožvoldu zo spoločnosti Crown Energy samotný prieskum škody prírode nespôsobí. „O zvýšení rádioaktivity sa nedá hovoriť ani pri samotnej ťažbe, lebo tá sa spolu s uránom na mieste jeho výskytu už nachádza," vysvetlil Ožvolda.
Prvá etapa geologického prieskumu v okolí Vikartoviec bude pozostávať z analýz starších prieskumov, baníckych dokumentov a povrchovom odoberaní vzoriek pôdy. „Ak by táto prvá etapa, ktorá potrvá štyri roky, naznačovala významnejší výskyt uránu, až potom by výskum pokračoval technickými zásahmi v teréne," doplnil Ožvolda.
Prieskumná spoločnosť sa ťažbe nevenuje
Ožvolda zdôraznil, že jeho spoločnosť je prieskumná a ťažbe sa vôbec nevenuje. „Vykonaním prieskumu štát zadarmo zistí, aké geologické zloženie má jeho územie. My si ním zase v odbore zvýšime svoju profesionálnu prestíž," ozrejmil zámery Crown Energy Ožvolda. Potvrdil však, že jedným z dôvodov takýchto prieskumných projektov bývajú aj ťažobné zámery baníckych firiem. Na to, aby bola dnes ťažba uránu efektívna, musí urán z milióna ton rudy v danej lokalite tvoriť 0,09 percenta. Aké hodnoty ponúka vikartovské ložisko, prezradí prieskum.
Vikartovčania už ťažbu zažili
Urán sa vo Vikartovciach ťažil v šesťdesiatych rokoch. Po troch rokoch ťažbu zastavili. „Pamätám si na to ako dieťa. Ťažilo sa najmä v noci, bolo počuť hluk," spomína si Vikartovčanka Mária. Čo si myslí o obnove ťažby po toľkých rokoch? „Možno by to bolo dobré, možno nie," hovorí.
Jednoznačnejšie stanovisko zaujal jej spoluobčan Stanislav Bezovský: „Ťažbu uránu tu určite nechcem. Zničilo by to tunajšiu prírodu a tá je hlavným faktorom, prečo sa tu dobre žije.
Pre Helenu Šebestovú je zase podstatná lokalita. „Ak by to malo byť vedľa môjho domu, tak nie. Ak niekde ďalej a na obec by to malo minimálny vplyv, možno," myslí si Helena.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš