tomu nebola nikdy dokončená.
STARÝ SMOKOVEC. Na rozdiel od mnohých stredovekých katedrál, ktoré sa ukončenia takisto nedočkali, tatranský kulturák očiam okoloidúcich nelahodil.
Podľa reakcií okolia na začiatok demolácie možno usudzovať, že doslova drásal estetický zážitok z horského mestečka. Hovorí Emil, ktorý si práve dokončuje domček v tesnom susedstve kultúrneho domu: "Chvalabohu, že sa to búra. Koho tu mohlo napadnúť zasadiť také betónové monštrum, to si ani vo sne neviem predstaviť."
Demolácia nie je ľahká
Vzhľadom na rozmery a charakter stavby nie je ani jej búranie ľahké. "Nachádzame sa v národnom parku, preto nemôžeme prekročiť hluk 80 decibelov," vysvetľuje vedúci demolácie Jaroslav Müller.
Ďalšie spomalenie prác spôsobuje azbestová strecha. "Tú musia rozoberať špecialisti v ochranných odevoch a so špeciálnou technikou," doplnil Müller.
Napriek týmto komplikáciám chcú stavbári dokončiť demoláciu do 22. decembra. Kultúrny dom však ešte krajine určitým spôsobom pomôže. Množstvo rozobraného betónu sa totiž použije na stavbu podtatranskej diaľnice. Železné konštrukcie zase poputujú na recykláciu.
Nepáčil sa ani turistom
Nepriaznivé ohlasy na budovu pravidelne zaznamenávali aj od turistov. "Sú to najmä českí návštevníci, od ktorých dostávame najviac ponosou," povedal predseda tatranského Združenia cestovného ruchu Peter Chudý. Vedľa kultúrneho domu stojí pamätník s parkom obeti a škodám tatranskej ničivej kalamity z roku 2004.
"Česi sa pri ňom veľmi radi fotia, aj preto, lebo práve ich krajina venovala najviac peňazí na obnovu Tatier. No pozadie ich snímok pamätníka však tvorí práve kultúrny dom vo svojej nevábnej podobe," vysvetľuje Chudý. Ten poznamenal, že dĺžku existencie problému ironicky vyjadrujú okolité stromy: "Všetko sú to listnáče, ktoré vyrástli nalietaním semien po prerušení stavby v okolí plota. Ako vidno, dnes sú už poriadne vysoké stromiská."
Na mieste stavby kultúrneho domu plánuje majiteľ pozemku vybudovať turistické zariadenie. Aj keď projekt ešte nebol predložený na stavebné konanie, nová stavba by s okolitým horským prostredím mala byť vizuálne vo väčšom súlade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš