Stali sa obeťami úžerníckej mafie?
Vlastu Surákovú a Petra Ptaka z Kežmarku údajne proti ich vôli zadržiavajú neznámi ľudia v anglickom meste Bolton Lancashire. Dovtedy sociálne odkázaná dvojica odišla do Veľkej Británie za prácou pred dvoma mesiacmi. V pondelok dostala poslankyňa mestského zastupiteľstva Nora Baráthová od Kežmarčanky zúfalý list. Ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že pravdepodobne ide o ďalšie obete úžerníckej mafie.
KEŽMAROK. Dvojicu na prácu do Veľkej Británie zlákal neznámy muž. Ten vraj prišiel do domu na Továrenskej ulici, kde 43-ročná Vlasta i 27-ročný Peter bývali, na aute s cudzou poznávacou značkou. Nik presne nevie, čo im presne sľúbil, isté však je, že obaja však ešte v ten istý deň nasadli do jeho auta a odišli.
Bez peňazí a o hlade
Po ôsmich týždňoch pobytu na britských ostrovoch dvojica prosí poslankyňu o pomoc. V liste, ktorého kópiu má naša redakcia k dispozícii, sa okrem iného píše: "Držia nás tu Rómovia. Urobili na nás podvod a my sme im naleteli. Zoberú nám peniaze, nedajú nám nič jesť. Spíme vonku, dávajú nám jesť len odpadky, čo oni nedojedia. Musíme nasilu pracovať. Ak nechceme ísť do práce, bijú a trýznia nás. Zobrali nám občianske. Prosíme vás o pomoc. Chceme ísť domov do Kežmarku. My nevieme po anglicky, oni nás tu zabijú. Buďte taká láskavá a pomôže nám," píše sa v liste.
Organizovaní úžerníci?
Ako sme sa z listu ďalej dozvedeli, Kežmarčania sa mali údajne stať obeťami organizovanej skupiny. Tá má do Veľkej Británie lákať ľudí na prácu za dobrý zárobok. Keď však začnú pracovať, zoberú im doklady a nedávajú im mzdu. V liste pravdepodobne oklamaní Kežmarčania poslankyňu žiadajú, aby im za žiadnych okolností neodpisovala na adresu, ktorú dopísali na konci listu. Prosia ju, aby priviedla políciu.
Ďalší list
Komunitná sociálna pracovníčka Mestského úradu v Kežmarku Zdena Dudasová párik veľmi dobre pozná. Pre KORZÁR uviedla, že pred niekoľkými dňami jej najstaršia dcéra Vlasty Surákovej Stanislava doniesla ukázať list od jej mamy. "Stálo v ňom, že sa má dobre, pracuje a zarába. Domov sa chce vrátiť až o dva roky. Dovtedy vraj bude domov posielať dcére pravidelne peniaze. Určite to písala ona, bolo to jej písmo, poznám ho," konštatovala sociálna pracovníčka. Podľa nej je divné, že Vlasta napísala dva listy s úplne odlišným obsahom. "Som presvedčená o tom, že ju tam držia nasilu," usúdila pracovníčka.
Sociálne prípady
Vlasta i Peter patria k sociálne odkázaným ľuďom. On máva kvôli alkoholu epileptické záchvaty. Ona nikdy poriadne nepracovala. Aj keď jej našli nejakú prácu, vydržala maximálne týždeň. Všetky jej deti sa ocitli v domovoch alebo sú adoptované. "Jej sa ani nečudujem, že sa nechala zlákať, ale Petra nechápem. Vždy tvrdil, že sa z Kežmarku nepohne ani na krok, lebo to tu pozná," dodala Z. Dudová.
Vedela sa vynájsť
Vlasta sa podľa slov viacerých sociálnych pracovníčok vyznala. Z Prahy prišla peši, ak nemala peniaze, niečo sa jej prilepilo na ruky a predala to. "Domnievam sa, že ju tam držia nasilu. Ona sa vždy vedela vynájsť, vedela vyriešiť každý problém. Keď napísala takýto list, musí to byť vážne, myslí si vedúca odboru sociálnych vecí MsÚ v Kežmarku Viera Hájovská.
Ministerstvo varuje
Ministerstvo zahraničných vecí ústami hovorcu Jána Škodu tvrdí, že ide o klasický prípad úžerníctva, ktorý sa vo Veľkej Británii v poslednom období výrazne rozmohol. "Na základe informácií od konzulky vieme, že podobných prípadov je veľmi veľa. Úžerníci lákajú do Veľkej Británie ľudí za pomoci fiktívnych pracovných agentúr. Ide veľakrát o vytypovaných ľudí, často z rómskych osád alebo sociálne slabších regiónov. Privezú ich do Anglicka, dostanú ubytovanie i jedlo, zoženú im prácu. Mzdu im však nevyplácajú. Navyše, pod nejakou zámienkou od nich vylákajú doklady a tie im odmietajú vrátiť," informoval hovorca. Ako dodal, niekoľko ľudí sa na konzulát obrátilo s podobným problémom. Vo väčšine prípadov sa to však skončilo tak, že poškodení odmietli v obave o život podať trestné oznámenie na úžerníkov a s políciou nespolupracovali.
Polícia alebo konzulát
Ministerstvo radí, aby sa takto postihnutí ľudia obrátili na najbližšiu policajnú stanicu alebo telefonicky na konzulát Slovenskej republiky. "Najlepšie je však ešte pred odchodom do Veľkej Británie dobre sa informovať o práci, o agentúre a dôkladne si všetko preveriť," odporučil J. Škoda.
OLIVER ONDRÁŠ
oliver.ondraskorzar.sk
Autor: 1,5-miliardovú investíciu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš