políciu, alebo využijú služby mestskej polície v Kežmarku.
ĽUBICA. Ľubica patrí k najväčším obciam Kežmarského okresu. Žije tu takmer 3 800 obyvateľov. Podľa poslanca Jána Babiča problémom sú najmä rómski spoluobčania. Mnohí z nich ani nemajú v obci trvalý pobyt.
Kradne sa aj na cintoríne?
"Sú tu ľudia, ktorí za bieleho dňa vojdú do dvora a kradnú. Ak by bola v obci hliadka, mali by rešpekt a toľko by si nedovoľovali," myslí si poslanec. Na nedávny prípad krádeže upozornil na poslednom zasadnutí obecného zastupiteľstva poslanec Peter Repčák. Niekto ukradol z hrobky kríž, poškodil aj dvere.
Niekoľko riešení
Ľubičania sa zhodujú, že pre zvýšenie bezpečnosti je potrebné niečo robiť, riešení je niekoľko. Časť poslancov navrhuje zriadiť vlastnú obecnú políciu, časť je za to, aby sa dohodli so susedným Kežmarkom. Ich hliadky by dohliadali na poriadok aj v Ľubici. "Osobne si myslím, že lepší a najmä lacnejší variant by bolo využitie hliadky mestskej polície z Kežmarku," tvrdí Babič.
Dá sa to, alebo nie
Starosta Otto Dovjak si ale myslí, že zákon neumožňuje kežmarskej mestskej polícii zasahovať v katastrálnom území Ľubice. Napriek tomu oslovil listom primátora Kežmarku. Príklad z Novej Lesnej hovorí, že ak sa samosprávy dohodnú, mestská polícia môže zasahovať aj v obci.
Radi pomôžeme, ale nestíhame
Kežmarčania by svojim susedom, napriek sporu o sídlisko Juh a jeho obyvateľov, radi pomohli. Podľa slov primátora Igora Šajtlavu to momentálne ale nie je možné.
"Mestská polícia prevádzkuje pult centrálnej ochrany, na ktorý je napojených množstvo objektov. V prípade narušenia musí byť hliadka na mieste do troch minút. Veľmi radi by sme Ľubici pomohli, ale keďže sčasti suplujeme prácu štátnej polície, bude to možné až po tom, čo bude v Kežmarku opätovne zriadené Okresné riaditeľstvo policajného zboru," vyjadril sa primátor.
olo
Autor: 1,5-miliardovú investíciu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš