možnosť výhodného stravovania. Problém zasiahol obyvateľov obcí, ktoré dôchodcom nezabezpečujú stravovacie služby. Práve túto činnosť tam doteraz suplovali školské vývarovne.
POPRAD/VYSOKÉ TATRY. Vyhláška skomplikovala život aj osemdesiatdvaročnej Jindre Donovalovej. Okrem toho, že ani jej mesto Vysoké Tatry nemá žiadny stravovací program pre seniorov, ceny jedál sú tam navyše výrazne vyššie, ako inde. „Pre mňa osobne by nebol problém dať za obed aj 90 korún, ako ho bežne kúpite v Poprade alebo Kežmarku, no u nás len také halušky stoja najmenej 140," hovorí J. Donovalová.
Tí, čo si už variť nemôžu sami
Pani Donovalová si kvôli zdravotným ťažkostiam už nemôže každodenne variť obedy sama. Navyše trpí cukrovkou, ktorá vyžaduje v prípade zvýšenia slabosti rýchly prísun potravy do tela. „A takých nás je tu viac. Na pomoc školskej jedálne sme si časom zvykli a teraz je to preč," povedala. Náhradné stravovanie za prijateľnú cenu ako v škole sa jej doteraz nepodarilo nájsť. Zatiaľ sa jej snažia pomáhať priatelia a známi.
Kocúrkovo v zákonoch a vyhláškach
Čo je teda v školskom roku 2007/08 iné, než v tom predchádzajúcom? „Od 1. septembra platí nová vyhláška ministerstva školstva 366/07. Tá školám v pôsobnosti obcí zakazuje vydávať stravu cudzím osobám, teda aj dôchodcom bez živnostenského oprávnenia," vysvetľuje Eva Halčinová z Daňového úradu v Poprade. Dôvodom sú rozdielne účtovné pravidlá. Keby sa aj škola kvôli pomoci starším rozhodla začať podnikať, ako rozpočtová organizácia tak zase podľa iného zákona nemôže urobiť. V Prešovskom kraji zaslali daňové úrady upozornenie o tejto skutočnosti všetkým školám v okresoch Poprad, Kežmarok, Stropkov a Svidník. Môže byť však len otázkou času, kedy si daňové úrady spomenú na ďalších.
Školy chcú pomáhať, no nemôžu
„Listom z daňového úradu sme boli veľmi nemilo prekvapení. Ľudia, ako napríklad jeden náš vdovec bez ruky, ktorý už ledva chodí, potrebujú pomoc. Sme to my, ktorí varením obedov týmto ľuďom spôsobujeme štátu daňové úniky?" položila si rečníčku otázku riaditeľka ZŠ v Dolnom Smokovci Jaroslava Haščáková.
Nerešpektovaním zákona sa veci neriešia
Daňový úrad tvrdí, že upozornením škôl v okresoch Poprad a Kežmarok nechcel vyvolať búrku nevôle. "Reagovali sme len na podnet jednej školy, ktorá nevedela, ako má postupovať a žiadala nás vyložiť právnu normu. To bol jediný dôvod našej iniciatívy," vysvetľuje Halčinová. Podľa nej sa problém nedá riešiť nerešpektovaním súčasných právnych noriem, ale len ich vhodnou úpravou. Podľa našich informácii už medzi ministerstvom a zástupcami samosprávy údajne prebiehajú neoficiálne rokovania, ako veci zmeniť.
Poprad dáva svojim obedy za 24 korún
Prednosta mesta Vysoké Tatry Štefan Péter sľubuje nájsť pre svojich seniorov riešenie do jedného mesiaca. „V tomto prípade je to taká veľká a komplikovaná spleť rôznych zákonov a vyhlášok, že to určitý čas trvá," upresnil Péter.
Prednostu sme sa opýtali, či sa jeho mesto nebude inšpirovať susedným Popradom. Ten svojim dôchodcom vo vlastnej réžii poskytuje obedy za cenu od 24 po 58 korún v závislosti od výšky ich príjmu. „Žiaľ, čo je možné vo veľkých mestách, si my v tých menších z rozpočtových dôvodov nemôžeme dovoliť," vysvetlil prednosta.
TOMÁŠ TIŠŤAN
tomas.tistankorzar.sk
Autor: 1,5-miliardovú investíciu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš