komplexnú rekonštrukciu. Tá si vyžiada vyše 11-miliónové náklady. Aký bude napokon osud Caraffovej väznice, rozhodne mestské zastupiteľstvo.
PREŠOV. Obnova budovy Caraffovej väznice by sa podľa návrhu radnice mala
mala riešiť v dvoch etapách. "V prvej etape by sme mohli na budúci rok vyčleniť 5 miliónov na opravu strechy a fasády. Verím, že to poslanecký zbor podporí," uviedol prednosta Mestského úradu v Prešove Jozef Višňovský. Druhá etapa je podľa neho reálna v roku 2009, kedy by sa objekt mal dostať do finálnej podoby.
Nielen galéria
V budove by nemusela sídliť len galéria. Ako uviedol prednosta, Caraffova väznica by mohla slúžiť aj ako reprezentačný priestor a tiež by v ňom mala byť stála historická expozícia o Prešove, akási "sieň slávy". Jednou z možností rekonštrukcie budovy je aj získanie zdrojov z eurofondov, keďže ide o historický objekt v mestskej pamiatkovej rezervácii.
Predpokladané ročné prevádzkové náklady sú 1,5 milióna korún. Existuje však aj možnosť, že by mesto nebolo prevádzkovateľom nových priestorov. "Pravdou je, že oprava tohto objektu je jedným zo štyroch pilierov, o ktoré sa mesto opiera v súťaži o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013," dodal Višňovský.
Unikát
Podľa člena mestskej rady Ivana Benka je názov galéria "nešťastný", pretože funkčné využitie priestorov môže byť širšie. Ich plánované sprístupnenie víta.
"Diamant je briliantom len vtedy, keď sa vybrúsi," poznamenal Benko a dodal: "V meste máme unikáty, ktoré treba zachovať. Či už je to Kumšt, alebo Caraffova väznica, ktorá vlastne nikdy nebola väznicou. Bol to sklad na váhy a miery a bola tam jedna cela pre odsúdených na popravu počas prešovských jatiek."
Caraffova väznica je neskorogotická stavba zo začiatku 16. storočia. Za vyše 500 rokov slúžila na rôzne účely. Pôvodne v nej bol sklad vína, neskôr bola napríklad zbrojnicou, strážnicou, skladom mier a váh, bytom žalárnika, kanceláriou či archívom. Pomenovanie Caraffova väznica dostala po Prešovských krvavých jatkách v roku 1687, kedy nechal António Caraffa na námestí pri evanjelickom kolégiu popraviť 24 uhorských zemanov a mešťanov. V spomínanom objekte si vtedy zriadil mučiareň, obete však neväznil, pretože boli hneď popravené.
MICHAL FRANK
michal.frankkorzar.sk
Autor: Galashow
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš