schváliť vláda, zverejnila v stredu televízia Markíza. Ministerstvo zdravotníctva doň zaradilo 34 nemocníc. V Podtatranskom regióne je v zozname iba Nemocnica Poprad a Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.
STARÁ ĽUBOVŇA/KEŽMAROK. Riaditelia oboch dotknutých nemocníc nezaradenie na zoznam očakávali. Napriek tomu sa neobávajú toho, že by s nimi zdravotné poisťovne nepodpísali zmluvy na budúci rok.
Očakávali to
Riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice (ĽN) Peter Bizovský takýto verdikt po predchádzajúcich úvahách očakával. „Myslím si, že to neohrozuje ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, lebo na zozname nemocníc minimálnej siete, ktorý bude schvaľovať vláda, sú zariadenia, ktoré poskytujú asi len 30 percent zdravotnej starostlivosti v rámci Slovenska. To znamená, že zdravotnú starostlivosť budú musieť poskytovať aj ďalší," poznamenal riaditeľ.
Politické riešenie
Šéf kežmarskej nemocnice Jozef Klíma pre KORZÁR uviedol, že je smutné, že zdravotnícke zariadenie, ktoré riadi, sa na zozname neocitlo. „Už roky sa verejnosť presviedča o tom, že naše zariadenie má opodstatnenie a o naše služby majú ľudia záujem. Rozhodnutie o minimálnej sieti nemocníc vnímam ako nešťastné politické riešenie. Mrzí ma, že sa nerozhodovalo na základe personálnych previerok, materiálnotechnickej vybavenosti, či odbornosti, ale takzvanou kružidlovou metódou," tvrdí riaditeľ.
Zmluvy dostaneme
Riaditelia oboch nemocníc nepredpokladajú, že by zdravotné poisťovne s ich zariadeniami nepodpísali zmluvy. „Ide o región, kde v okolí 55 kilometrov nie je žiaden iný poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti, takže si myslím, že by sme zmluvu na budúci rok mali dostať," uviedol P. Bizovský.
J. Klíma dodáva, že aj keď zoznam minimálnej siete nemocníc privileguje vybrané zariadenia, podľa zákonov a Ústavy SR má každý občan právo na zdravotnú starostlivosť. „Ak mu túto poskytne naša nemocnica, poisťovne nám ju musia uhradiť," konštatoval riaditeľ.
Rozhodne kvalita
Prijatie verejnej minimálnej siete nemocníc dáva podľa P. Bizovkého nerovnocenný pomer na trhu. „V podstate niekto má zaručené, že poisťovne s ním budú musieť uzavrieť zmluvy bez toho, aby preukázal kvalitu," dodal.
V konečnom dôsledku bude podľa riaditeľa rozhodovať kvalita na trhu, o ktorú v Starej Ľubovni obavy nemajú. „Len za posledný rok u nás stúpol počet mimorajónnych pacientov takmer dvojnásobne," dodal Peter Bizovský.
V Kežmarku sa pripravujú na udelenie certifikátu riadenia kvality ISO 9001, ktorým sa môže pochváliť iba málo slovenských nemocníc.
Autor: rin, olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš