mesiacov do 16 rokov. Ani jedno z týchto detí neprežilo. Z vagóna sa vtedy na poslednú chvíľu dostal 12-ročný Novovešťan Walter Morgenbesser so svojimi rodičmi a bratmi. Ako jeden z mála Židov zo Spišskej Novej Vsi prežil holokaust. Z Izraela prišiel na Spiš, aby odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu pamiatku detí, ktoré zahynuli v koncentračných táboroch.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V priestoroch gymnázia na Školskej ulici odhalili pamätnú tabuľu ako poctu detským obetiam holokaustu. Miesto pre tento pamätník nebolo vybrané náhodou. Oproti gymnáziu stála pred II. svetovou vojnou židovská synagóga. V roku 1941 ju príslušníci Hitlerjugend podpálili, neskôr zbúrali a rozobrali. Osudmi Židov žijúcich kedysi v Spišskej Novej Vsi sa zaoberajú novoveskí gymnazisti pod vedením učiteľky Ruženy Kormošovej v rámci projektu Stratení susedia. Odhalenie pamätnej tabule je po obnove židovského cintorína jeho pokračovaním.
Tragédia
Podľa slov R. Kormošovej žilo v Spišskej Novej Vsi pred vojnou 733 Židov. „Pamätníci hovoria, že počas evakuácie z maďarského územia sa do Spišskej Novej Vsi dostalo viac Židov, takže ich tu bolo okolo tisícky. V marci 1942 začali transporty zo Spišskej Novej Vsi, ženy boli koncentrované v Poprade a muži v Žiline. Najsmutnejšou a najtragickejšou je udalosť z 28. a 29. mája 1942. Niekoľko dní boli Židia koncentrovaní v kasárňach neďaleko železničnej stanice a 1032 ich bolo v rodinnom transporte prevezených do táborov v Treblinke a v Izbici," hovorí R. Kormošová. Vo vlaku boli ženy, deti, invalidi. Podľa nájdeného transportného záznamu bolo v tomto vlaku 333 detí. Pamätníci hovoria, že ľudia prevezení do Izbice neprežili.
Na poslednú chvíľu
Vo vlaku bola aj rodina židovského krajčíra Emanuela Morgenbessera. Vďaka výnimke, ktorú mal jeho syn-chirurg, sa z vlaku dostali von na poslednú chvíľu. Deportácii do pracovných táborov v Nemecku sa však už o rok nevyhli. Útrapy prežil len Emanuel s tromi zo svojich siedmich synov. Jedným z nich bol Walter Morgenbesser. Dnes 76-ročný pán žijúci v Izraeli pravidelne navštevuje Spišskú Novú Ves a chodí sem ďakovať za záchranu života. Práve on odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu detské obete holokaustu. „Nech už nikdy nikto neprežije to, čo musela prežiť moja generácia," povedal pri tejto príležitosti.
Kniha spomienok
Rozprávanie W. Morgenbessera zachytila R. Kormošová v knihe Cena života. Gymnaziálna učiteľka dejepisu vedie skupinu študentov, ktorí sa pričinili o obnovenie židovského cintorína v Spišskej Novej Vsi. Práce na čistení a skultúrnení vandalmi zničeného pietneho miesta odštartovali medzinárodný projekt Stratení susedia. Odhalenie pamätnej tabule je jeho druhou etapou. „Naši študenti Slávka Lesňáková a Ivan Lesňačko spracovali výtvarný návrh pamätnej tabule. Ten sme poslali na odsúhlasenie do Múzea židovskej kultúry v Bratislave a takisto Ústrednému zväzu židovských náboženských obcí," hovorí R. Kormošová.
Posledná pamiatka
S podporou židovských inštitúcií a mesta Spišská Nová Ves sa podarilo obnoviť židovský cintorín, aj uctiť si pamiatku detských obetí holokaustu. Cintorín je poslednou pamiatkou židovskej komunity v Spišskej Novej Vsi. „V práci budeme pokračovať, chceme obnoviť niektoré chodníky, dať tam lavičky a vysadiť zeleň. Budeme cintorín sledovať, aby sa tam neopakovalo vyčíňanie vandalov, ako tomu bolo v minulosti," zdôrazňuje Martin Bryndza z tímu gymnazistov, ktorí od apríla do mája zveľaďovali cintorín.
Mladým ľuďom odkazuje, aby sa oboznamovali s históriou nielen svojho mesta. „A aby nezanevreli na túto pamiatku. Aby sa to, čo sa stalo počas vojny, už nikdy nezopakovalo," dodáva M. Bryndza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš