ani rybárom. Tí tu mali skvelé podmienky na rybolov. Správca nádrže Správa Dunajca a Popradu (SDaP) tvrdí, že ak neprídu povodne v budúcom roku sa domáci znova dočkajú vody.
KEŽMAROK. Kežmarskú vodnú nádrž vypustili na základe rozhodnutia Obvodného úradu životného prostredia v máji 2005. Dôvodom boli priesaky na bezpečnostnom prepade ako aj na samotnej hrádzi. SDaP sa zaviazal dať hrádzu i prepad do poriadku čo najskôr. Nestalo sa tak. Plocha už medzitým stihla zarásť kríkmi a burinou. Paradoxne, nádrž sa naplní iba vtedy, ak kríky upchajú prepad.
Nahnevaní rybári
"Už dva roky nás ťahajú za nos," otvorene kritizuje SDaP predseda Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Kežmarku Ján Gally. Táto je najväčšia v Podtatranskom regióne, má takmer 700 členov. Nádrž majú rybári v bezodplatnom nájme. Pred vypustením bola ideálnym miestom na lov kaprov, karasov, úhorov, či dokonca sumcov.
"Sľúbili, že hrádzu dajú do poriadku čo najskôr. Prešli však už viac ako dva roky a stále sa nič nedeje. Už sme mali niekoľko sedení a vždy sa na niečo vyhovárajú. Raz na to, že nemajú peniaze, raz na to, že nemajú mechanizmy. Pritom sľúbili, že nádrž do júla opravia," tvrdí predseda.
Pýtajú sa aj Kežmarčania
Čo sa bude diať s obľúbenou vodnou plochou sa pýtajú aj Kežmarčania. Róbert Fabíny si myslí, že je to škoda, že plocha nie je využitá. "Je to ideálne miesto, kúsok od mesta. Ľudia tam chodievali na prechádzky, športovať. Teraz je tam len burina, vyzerá to strašne," posťažoval sa nám mladý muž.
Je to zložitejšie
SDaP ústami riaditeľa Antona Baláža tvrdí, že všetko je komplikovanejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. "Po vypustení nádrže sme zistili, že je z 30 percent zanesená sedimentami. Náklady na opravu prepadu a hrádze spolu s vyčistením usadenín sme vyčíslili na 14 až 15 miliónov korún. Urobil sme aj rozbor sedimentov s tým, že sa niekomu možno zídu a ten si na svoje náklady nádrž vyčistí. Nebol ale o to záujem," reagoval riaditeľ.
Ako ďalej dodal, v roku 2005 riešil podnik havarijné stavy po povodniach, tento rok sa opravu nepodarilo realizovať kvôli nedostatku financií.
Na budúci rok
Správca si ale uvedomuje, že o majetok sa musí starať. A. Baláž prisľúbil, že na budúci rok SDaP priesaky z hrádze i prepadu odstráni a nádrž znova napustí. Má to však jeden háčik. Nesmú prísť povodne.
"Ak sa v budúcom roku nič mimoriadne nestane a neprídu povodne, pustíme sa do opravy nádrže. Nebudeme ju čistiť od sedimentov, opravíme iba hrádzu a prepad. Odpadnú náklady na čistenie, ktoré predstavujú asi 12,5 milióna korún," konštatoval riaditeľ.
Kúpia nádrž rybári?
Po vyše dvojročných peripetiách by boli rybári najradšej, keby nádrž mohli od SDaP odkúpiť. "Ako dlhoročný užívateľ máme právo na prednostné odkúpenie. Myslím, že by to bolo pre nás zaujímavé. A určite by sme sa o nádrž lepšie postarali," myslí si predseda kežmarských rybárov.
Správca sa predaju nebráni, ale bude to technicky náročné. Nádrž totiž leží na parcelách, ktoré sú vo vlastníctve niekoľkých desiatok osôb a zatiaľ nie sú majetkovo vysporiadané.
OLIVER ONDRÁŠ
oliver.ondraskorzar.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš