INGRID TIMKOVÁ, ingrid.timkovakorzar.sk
Vytekajúca močovka z nádrží a neznesiteľný zápach z farmy ošípaných už roky trápia obyvateľov obce Medzany (okres Prešov). Nesúhlasia preto s vydaním integrovaného povolenia pre farmu. Inšpekciu životného prostredia o tom informovali petíciou.
MEDZANY. Obyvateľom obce Medzany dochádza trpezlivosť. Už 23 rokov trpia smrad z farmy na chov ošípaných a zhoršovanie životného prostredia. Viackrát vyjadrili svoju nespokojnosť. No okrem sľubov kompetentných sa nič nezmenilo. Práve naopak. Situácia sa stáva čoraz väčšmi neznesiteľnejšou. Preto podali petíciu vo veci nesúhlasu s vydaním integrovaného povolenia pre farmu.
Zo zberných nádob vyteká močovka
Farma bola postavená na nevysporiadaných pozemkoch a skolaudovaná ešte v roku 1984. "S podmienkou, že až do výstavby čističky odpadových vôd alebo separátora môžu chovať 100 kusov dospelých ošípaných a 1200 odstavčiat. Momentálne, ako to vyplýva z ich dokumentácie, chovajú okolo 4500 kusov," vraví rozhorčene starosta obce Medzany Jozef Kipikaša. Navyše, ako dodáva, z nádrží na zber hnojovice vyteká močovka do okolitého prostredia. Viackrát na to upozornil kompetentných. Ani napriek sankciám zo strany obce s tým doteraz nič neurobili. Preto občania žiadajú, aby farma chovala ošípané iba v takom množstve, ako majú schválené v pôvodnom kolaudačnom rozhodnutí.
Inšpektorát zvolal verejné zhromaždenie
Z dôvodu preverenia podanej petície Slovenská inšpekcia životného prostredia zvolala verejné zhromaždenie občanov obce. Okrem obyvateľov Medzian, starostu a inšpektorov prišli aj zástupcovia firmy, ktorá farmu vlastní. Podľa dedinčanov sú problémy neriešiteľné aj preto, že farma v priebehu niekoľkých rokov často menila majiteľov. "Každý z nich len sľuboval, nabalil sa a odišiel. A my naďalej trpíme smrad a pijeme nekvalitnú vodu," odznelo z úst občanov.
V obci je neznesiteľný zápach
Nespokojní občania argumentovali aj neznesiteľným zápachom v obci v čase, keď pracovníci farmy močovku rozprašujú po okolitých poliach. Zástupca z firmy vlastniacej farmu argumentoval tým, že "močovka patrí do pôdy, je to organické hnojivo. Plánujeme pridávať viac enzýmov, čo sa prejaví v nižšom zápachu." Na toto konštatovanie odznela z pléna otázka, čo robia s močovkou v čase vegetácie a v zimných mesiacoch. Na argument, že ju skladujú v zberných nádobách, starosta uviedol: "Nádrže máte deravé. Mám na to aj foto ako dôkaz, ktorý som doručil inšpekcii." Starosta a obyvatelia obce tvrdia, že vytekajúca močovka im spôsobila zhoršenie kvality podzemných vôd. "Na dolnom konci je vo vode až 200 miligramov dusičnanov," dodal starosta.
Sľuby nepomohli
Na svojej petícii ľudia z obce trvali. Nepomohli ani sľuby majiteľov o náprave. Jeden z inšpektorov uviedol, že firma, aby mohla farmu prevádzkovať, musí podľa súčasnej platnej legislatívy získať integrované povolenie. "Po prešetrení petície môžeme rozhodnúť o jej vydaní. Nikde v zákone sa nehovorí, že povolenie musí byť právoplatné," skonštatoval inšpektor.
Bude ústne pojednávanie
Obrátili sme sa na ministerstvo životného prostredia s otázkou, ako sa môžu obyvatelia obce brániť. "Proces integrovaného povoľovania, súvisiaci s farmou ošípaných v Medzanoch, sa zatiaľ neskončil. V súčasnosti je vo fáze oznámenia ústneho pojednávania a až po jeho uskutočnení sa vydá rozhodnutie, ktorým sa povolí alebo nepovolí činnosť prevádzky," informoval hovorca Ministerstva životného prostredia SR Peter Višváder.
Ústne pojednávanie sa uskutoční 19. októbra priamo na farme v Medzanoch. Prerokujú na ňom žiadosť, pripomienky a námety účastníkov konania, dotknutých orgánov, zúčastnených osôb, cudzieho dotknutého orgánu uplatnené k žiadosti a obsah zápisnice zo spomínaného verejného zhromaždenia občanov. Vydané rozhodnutie oznámia verejnou vyhláškou. Proti vydanému rozhodnutiu možno podať odvolanie do 15 dní zvesenia v prípade doručenia verejnou vyhláškou. Ak toto rozhodnutie po vyčerpaní prípustných riadnych opravných prostriedkov nadobudne právoplatnosť, jeho zákonnosť môže byť preskúmaná súdom.
Počas verejného zhromaždenia sme pre zrakmi všetkých prítomných v sále oslovili aj zástupcov farmy. Na naše otázky odmietli odpovedať.
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš