nezvestný, je stredobodom pozornosti celej osady. Keďže jeho prípad bol špecifický, jeho i rodičov navštevujú pracovníci sociálneho úradu.
KOLAČKOV. Zmiznutie chlapca a hlavne jeho prežitie považujú mnohí za zázrak. Dieťa počas hry pri potoku odišlo z osady, aby neskôr odolalo dvom silným búrkam i dotierajúcim muchám. V noci malo na sebe iba sandále a spodnú bielizeň.
Takého chlapa v osade nebude
"Bolo to najhoršie obdobie v mojom živote. Keď sa našiel, bola som od šťastia celá rada. V nemocnici sme ležali šesť dní. Po návrate domov Jarko ani poriadne neležal. Začal hneď chodiť vonku. Najviac bol pri nás, pri rodičoch," približuje Nadežda Pechová, matka strateného chlapca. Tá na pobyt v nemocnici spomína v dobrom. Hovorí, že veľmi jej pomohla najmä pani primárka.
Matka, ale aj ostatní z rómskej osady v Kolačkove sú vďační aj mužovi, ktorý chlapca našiel. "Jarkovi doniesol dezert," spomínajú osadníci. Jeden z nich dokonca vyveštil aj chlapčekovu budúcnosť. "V Kolačkove takého chlapa nebude. Bude aj rozumný. Prežil viac ako vojnu," predpovedal starší chlap.
Psychológ nevylúčil následky
Pracovníci z oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí v Starej Ľubovni sa s podobným prípadom, keď sa dieťa zatúlalo a bolo viac ako dva dni nezvestné, ešte nestretli. Udalosťou sa zaoberajú dodnes.
"S rodinou sme aj naďalej v kontakte," uviedla Nataša Hlinková z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni.
Podľa psychológa je každý podobný prípad individuálny, a tak len ťažko predpokladať, aké stopy zanechala udalosť u Jarka. "V každom prípade je obdivuhodné, čo tento chlapček dokázal prežiť. Nemožno však vylúčiť, že v neskoršom veku by sa u neho mohli prejaviť isté príznaky," poznamenal Peter Sloboda z Pedagogicko-psychologickej poradne v Starej Ľubovni. Mal tým na mysli stavy úzkosti, tmu i odlúčenie, ktoré chlapca v priebehu troch dní zrejme postihli.
ČO HOVORÍ ZÁKON
V prípade, že sa v rodine zistia nedostatky v zabezpečovaní starostlivosti zo strany rodičov maloletého dieťaťa alebo osoby, ktorá sa o dieťa stará, môže orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (SPOaSK) prijímať opatrenia v zmysle zákona.
Ak je to potrebné v záujme dieťaťa, orgán rozhodne o uložení výchovného opatrenia v zmysle zákonov.
Dieťaťu, jeho rodičom, alebo osobe, ktorá sa osobne stará o dieťa, musí byť poskytnutá pomoc na odstránenie príčin, pre ktoré bolo uložené výchovné opatrenie. Pri zabezpečovaní účelu výchovného opatrenia orgán spolupracuje s inými orgánmi štátnej správy, obcou, školou (...). Účinky výchovného opatrenia pravidelne vyhodnocuje.
V prípade, že výchovné opatrenia uložené SPOaSK neplní svoj účel, môže rozhodnúť o inom výchovnom opatrení, prípadne podá orgán SPOaSK návrh na uloženie prísnejších opatrení súdu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš