Mária ŠIMOŇÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
Balada o zlodejovi koní, alebo Cigáni idú do neba... Baladický príbeh, ktorý stvárnilo už viacero známych nerómskych divadelných súborov. Amatérski herci z Khamoro (Slnko) zo Spišského Podhradia však zahrali samých seba. Ich naštudovanie tejto balady zaujalo na nedávnom rómskom festivale na Spišskom hrade. Z mladých hercov-amatérov doslova sálal temperament, dynamika, romantika i krutá tragika príbehu o láske.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. S nápadom prišla vedúca súboru Helena Plachetková. Jej brat Ladislav Lacko dlhé roky pôsobil v košickom Romathane. „On nás to všetko naučil i zrežíroval. Za mesiac sme vedeli texty i piesne. Kostýmy sme si zabezpečili sami. Doniesli sme to, čo sme mali doma a ušili ich. Niektoré, ako kostým policajta, sme si požičali," uviedla H. Plachetková.
Pôvodný Zobar išiel do Anglicka
Divadelný súbor Khamoro funguje už piaty rok. V súčasnosti má 27 členov, poväčšine sú to mladí ľudia. Nadšenie, chuť a záujem o divadlo je v ich prípade obdivuhodná. Marek Dunka stvárnil v hre rolu Zobara, hrdého Cigána, legendárneho zlodeja koní. Do súboru prišiel práve v čase, keď im pôvodný predstaviteľ Zobara odišiel za prácou do Anglicka. „Rolu sa však naučil za týždeň. Spadol nám doslova z neba," s úsmevom uviedla H. Plachetková. „Bolo mi jedno, čo budem hrať. Divadlo mám veľmi rád. Keď to má človek v sebe a má dobrú pamäť na texty, robí to s radosťou," uviedol Marek.
Silný príbeh o láske
Marek sa v roli Zobara doslova našiel. Spolu s Evou Škopovou ako Radou a s ostatnými hereckými kolegami rozohrali silný príbeh o jeho láske ku krásnej Cigánke Rade, o jej túžbe po slobode, ale aj po láske. Lásky sa síce Rada bojí, pretože zaväzuje a ohrozuje jej slobodu a podľa zlých predtúch aj zabíja. Vo vzťahu k Zobarovi sú však jej city neskrotné. A predtucha sa naplní... "Radu príde jeden gadžo požiadať o ruku. To Zobara nazlostí, pretože Rada ho doposiaľ vždy odmieta. Myslí si, že chce toho gadža. Preto ju Zobar na záver zabije. Vajda - môj otec sa však za moju smrť pomstí a zabije Zobara," uviedla Eva, ktorá sa roly Rady zhostila s úplnou prirodzenosťou a jej vrodeným zmyslom pre divadlo. Jej snom je profesionálne divadlo.
„Zobar sa cíti ponížený. Rada ho pred táborom viackrát ponížila. Tlak neunesie a zabije ju, no hneď to aj oľutuje a prosí ju, aby vstala," dodáva Marek. Tu do príbehu zasahuje liečiteľka Izergil v podaní Márie Škopovej. Tá ma na šťastnom konci leví podiel. Má nad smrťou moc a mladých ľudí oživí. „Táto úloha sa mi páčila. Hralo sa i veľmi dobre," zdôraznila M. Škopová.
Sprevádza hercov
Dušan Škop mal ďalšiu z dôležitých úloh. Hudobná stránka bola práve pod jeho taktovkou, presnejšie v jeho rukách, keďže sprevádza hercov hrou na gitare. „Niektoré skladby sú z pôvodného diela. No na niektorých miestach sme troška pridali. Každý z nás dal do toho to svoje," uviedol D. Škop.
Popri ňom sa v balade predstavili aj Jaroslav Husár v úlohe policajta, Gizela Katriňáková - tanečníčka a krčmárka, ktorej sekundovali Zuzana a Kvetoslava Čonkové, Simona Čonková ako Zobarova sestra a ostatní členovia súboru v úlohách tanečníkov a členov tábora.
Chcú zaujať dobrom
So svojím naštudovaním rómskej balady sa Khamoro predstavilo divákom na Spiši. Ako zdôraznila H. Plachetková, plánujú ísť aj medzi jarovnických Rómov. „Chceme ukázať, že je tu spôsob, ako zaujať dobrým, nie zlým. Rovnako chceme aj Nerómom ukázať, čo v nás je. Momentálne pripravujeme ďalšiu hru s pracovným názvom Dobré je, keď sa Róm smeje," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš