zboru (OR PZ). To zaniklo v decembri 2003.
KEŽMAROK. Zrušenie OR PZ bolo podľa viacerých Kežmarčanov a aj samotných policajtov chybou. Ani pred zrušením riaditeľstva sa veľa mužov v zelených uniformách v uliciach mesta neukazovalo, no po zrušení OR PZ ich tu takmer nevidno.
Štátnu políciu supluje mestská
Primátor Kežmarku Igor Šajtlava si myslí, že štátnych policajtov je v Kežmarku žalostne málo. Ich činnosť podľa neho supluje mestská polícia. "Museli sme navýšiť stavy mestských policajtov, pretože títo musia robiť činnosti, ktoré by podľa mňa mala robiť štátna polícia. Jeden príklad za všetky. Nedávno sme na Ľubickej ceste nainštalovali radar na meranie rýchlosti. Mestská polícia bude vyberať pokuty za prekročenie rýchlosti. Takto sme museli riešiť neúnosnú dopravnú situáciu. Pritom sme niekoľkokrát žiadali dopravný inšpektorát o kontroly dodržiavania rýchlosti," uviedol primátor.
Silne poddimenzovaný stav
Nemenovaný policajný zdroj pre KORZÁR potvrdil, že stav štátnych policajtov v Kežmarku je silne poddimenzovaný. "Kežmarok je veľké mesto a vo veľkom meste je viac trestnej činnosti. Tú musí polícia riešiť a tým, že je ich málo, nemá čas na preventívnu činnosť. Na obvodnom oddelení chýba podľa môjho odhadu až 20 policajtov, najmä v radoch poriadkovej polície," uviedol náš zdroj. Podobné problémy sú aj na úseku dopravy. Ak sa napríklad v Kežmarku stane dopravná nehoda, hliadka musí vyraziť na miesto z 15 kilometrov vzdialeného Popradu.
Situácia sa zlepšila
Koncom roka 2003 zaniklo aj OR PZ v Starej Ľubovni. Opätovne ho obnovili v júni minulého roka. O správnosti tohto kroku hovoria čísla. Kým predtým dosahovala objasnenosť trestnej činnosti okolo 45 percent, po vzniku OR PZ je to od 65 do 70 percent. Čo je podstatné, v okrese aj vďaka zvýšenej prevencii klesol počet trestných skutkov o približne 10 percent. "Keď je v meste sídlo OR PZ, dá sa reagovať pružnejšie. Polícia môže vykonávať viac kontrol v baroch, diskotékach a rôznych prevádzkach, " podotkol policajný zdroj.
Do konca budúceho roka?
V oficiálnom stanovisku ministerstva vnútra (MV) sa hovorí o zámere zriadiť OR PZ v Kežmarku do konca budúceho roka. "Všetko však závisí od nápadu trestnej činnosti v regióne, možností personálneho obsadenia, finančných prostriedkov, ktoré budeme mať k dispozícii, a v neposlednom rade od priestorových možností," informovala Silvia Miháliková z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.
Problémom budova
Najväčším problémom je sídlo budúceho OR PZ. Terajšia budova kapacitne nestačí. Primátor Kežmarku si vie sídlo polície predstaviť v areáli kasární. Tie však stále spravuje ministerstvo obrany. Kežmarčania už napísali ministrovi obrany list, v ktorom prejavili o kasárne záujem. "Povedané stručne. Podľa zákona má armáda nepotrebný majetok do roka od skončenia činnosti v daných objektoch odovzdať samospráve. Vojaci z mesta odišli v júni 2006. Rok teda prešiel. Záujem sme deklarovali. Dúfame teda, že areál kasární dostaneme," uzavrel I. Šajtlava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš