Turistom sa na veži najviac páčila zvonárova toaleta.
PREŠOV. Sprievodkyňa Stanislava Vavreková sa tejto práci venuje už štyri roky. "Tento rok sa prišlo na vežu pozrieť menej ľudí, ale o to viac bolo návštevníkov zo zahraničia. Nechýbali Poliaci, Maďari, Francúzi, Američania, Fíni a samozrejme domáci," uviedla S. Vavreková.
V jednom vstupe mohlo vidieť metropolu Šariša z vtáčej perspektívy 30 ľudí. "Najviac sa im páčila zvonárova toaleta, ktorá je na predposlednom poschodí, a samozrejme samotný výhľad. Ľudí zaujala aj samotná história a aj to, že kostol šesťkrát vyhorel."
Museli zdolať 400 schodov
Aby sa zvedavci mohli pokochať pohľadom z výšky, museli zdolať dvesto schodov hore a taký istý počet aj dole. "Najmladším návštevníkom bolo iba trojtýždňové bábätko, ale na vežu vyšla aj staršia pani s barlou," hovorí sprievodkyňa. Výnimkou podľa nej neboli ani ženy, ktoré 400 schodov zdolali v topánkach s niekoľkocentimetrovými opätkami. Veža je verejnosti sprístupnená od júla do začiatku septembra a ľudia si mohli mesto pozrieť aj vo večerných hodinách. Tento rok bol o večerný výstup oveľa väčší záujem ako vlani. Vyhliadky sprístupnil verejnosti rímskokatolícky farský úrad.
Výhľad na mesto aj okolitú panorámu je z kostolnej veže doslova úchvatný. Kostolná veža meria 71 metrov. Terasa je vo výške 56 metrov nad zemou. Počas prehliadky turisti vidia štyri zvony. Najväčší z nich má priemer jeden a pol metra. Najmenší s priemerom meter je umieračik a slúži na odbíjanie časových intervalov. Počas prehliadky si zvedavci môžu všimnúť sochy z franiškánskeho chrámu a tiež mechanizmus hodín.
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš