mestského zastupiteľstva totiž na svojej poslednej schôdzi odhlasovali zvýšenie poplatkov za hrobové miesta.
KEŽMAROK. Kým doteraz sa za prenájom hrobového miesta s rozmermi tri metre štvorcové platilo 810 korún na dobu 30 rokov, od nového roka to bude tisíc korún za 4 metre štvorcové a desať rokov.
Nestačíme pokryť náklady
Magistrát argumentuje jednoduchou matematikou. Príjmy z prenájmu nestačia pokryť náklady. Ročne Pohrebné a cintorínske služby vyberú na poplatkoch okolo 500-tisíc korún, náklady na správu a údržbu cintorínov predstavujú 950-tisíc korún. "Poplatky za hrobové miesta sa nemenili minimálne osem rokov. Náklady na správu a údržbu pritom stúpajú každý rok. Aj po úprave cien bude mesto doplácať ročne asi 200-tisíc korún," vysvetlil primátor Kežmarku Igor Šajtlava.
Ceny ako v Poprade
Poplatky za hrobové miesto na kežmarských cintorínoch sa po po úprave vyšplhali na úroveň okolitých miest. Rovnako vysoké sú napríklad v trikrát väčšom Poprade, ale napríklad aj v susednej Ľubici. Sú však pod Tatrami aj mestá, kde sa poplatky zatiaľ nevyberajú. Príkladom je Spišská Stará Ves. "Zatiaľ poplatky za prenájom hrobových miest nevyberáme, uvažujeme však nad tým," uviedol primátor Jozef Harabin.
Je to veľa
František Mačák z Kežmarku si myslí, že poplatky sú vysoké. "Nevidím zo strany správcu nijaké zvláštne služby. O hrob sa starám sám. Keď chcú zvýšiť poplatky, mali by skvalitniť aj služby," reagoval Kežmarčan. Sumy za prenájom sú vysoké aj podľa poslankyne Nory Baráthovej.
Ročne do sto ľudí
Ročne na dvoch kežmarských cintorínoch pochovajú 80 až 100 ľudí. Na starom cintoríne na Toporcerovej ulici je približne štyritisíc hrobových miest, na novom cintoríne na kamennej bani je predplatených asi 800 miest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš