MÁRIA ŠIMOŃÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
Pätica muchotrávok tigrovaných, ktoré si mladá Rudňančanka zamenila za bedľu jedlú, stačila k tomu, aby sa ona i jej 2-ročný syn priotrávili týmito prudko jedovatými hubami. Tridsaťročná Helena a jej syn Jakub však mali šťastie, včasná hospitalizácia na spišskonovoveskom oddelení anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM) im doslova zachránila život.
RUDŇANY/SPIŠSKÁ NOVÁ VES. „Prišli našťastie včas. Do dvoch hodín po požití húb došlo k zvracaniu i halucináciám," uviedol primár oddelenia Štefan Zelený.
Lekári im zachránili život
Helena si ešte v utorok vyšla so svojím synom do lesa na huby. Domov si so sebou odniesla päť húb. „Hneď sme si ich opiekli a zjedli. Jedol aj chlapec. Po jedle som sa však cítila veľmi unavená. Točila sa mi hlava, zľakla som sa. Aj synovi bolo zle. Susedia mi zavolali sanitku. Doktorom som vďačná, i sestričkám. Zachránili mi život, veď som už bola na polovicu mŕtva," s dojatím zdôraznila Helena.
Prvá hubačka
Na hubách bola prvýkrát, vôbec ich nepoznala. Nepríjemná skúsenosť jej však ostane v pamäti. „Už nepôjdem na huby a nebudem ich zbierať a jesť. Bojím sa," dušovala sa Rudňančanka.
Kŕče a halucinácie
Podľa slov Š. Zeleného ženu s dieťaťom prijali na oddelení s poruchami vedomia, kŕčmi i halucináciami. Rýchla liečba však dostala pacientku z najhoršieho. „Jej stav sa zlepšil. Dnes (včera - poznámka redakcie) prevezieme pacientku na interné oddelenie. Dieťa bolo hospitalizované na detskom OAIM v Košiciach. Jeho stav sa rovnako zlepšil a ešte niekoľko dní ostane na internom oddelení," aktuálne informoval primár OAIM.
Prvý prípad
Tento prípad otravy je v spišskonovoveskej nemocnici prvým v tohtoročnej hubárskej sezóne. Vlani lekári bojovali o životy piatich ľudí, ktorí tu skončili rovnako po požití muchotrávky, ktorú si zamenili za bedľu jedlú.
* * *
----FAKTY---
Muchotrávka tigrovaná
n Muchotrávka tigrovaná rastie od augusta do konca októbra v ihličnatých aj v listnatých lesoch, v nížinách i v horách. Je to prudko jedovatá huba.
n Podobá sa muchotrávke hrubej - amanita spissa, s ktorou si ju neskúsení hubári často zamieňajú. Neskúsení hubári si ju môžu zameniť za jedlú hubu bedľu jedlú.
n Táto pekná huba patrí medzi najnebezpečnejšie druhy v našej prírode a je po muchotrávke zelenej asi najčastejšou príčinou otráv. Niekedy totiž na nerozoznanie pripomína vyblednutú muchotrávku červenkastú, ktorá je jedlá a chutná, či ešte viac muchotrávku hrubú, ktorá je takisto jedlá, aj keď menej kvalitná.
n Hubári, ktorí sú zvyknutí zbierať tieto dva druhy, sa môžu pomýliť veľmi ľahko. Pomôcka pre ľudí s dobrým zrakom: muchotrávka tigrovaná má ryhovaný okraj klobúka a hladký prsteň. Pri otrave muchotrávkou tigrovanou je doba latencie od 14 do 24 hodín.
(www.nahuby.sk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš