MÁRIA ŠIMOŇÁKOVÁ, maria.simonakovakorzar.sk
V krompašských Kovohutách na budúci rok v lete spustia prevádzku novej anódovej pece. Tá bude mať trojnásobne vyššiu kapacitu ako jej súčasníčka. Ide o zariadenie, ktoré spracúva odpadový materiál prakticky bez vedľajších účinkov. Pri dnešnom ročnom obrate pol miliardy korún plánuje krompašský závod, aj vďaka novej peci, v budúcich dvoch rokoch dosiahnuť miliardový obrat.
KROMPACHY. Podľa slov predsedu Predstavenstva Kovohút, a. s., Petra Holického, spustenie novej pece je súčasťou rozvoja rakúskej materskej firmy Montanwerke Brixlegg AG, ktorá je 100-percentným majiteľom akcií krompašského závodu.
Spustia výrobu nového síranu
"V týchto dňoch bola v Brixleggu uvedená do prevádzky rozšírená elektrolýza. Aby bolo zabezpečené jej dostatočné zásobovanie anódami, rozhodli sme sa vybudovať novú anódovú pec. Tá bude pokrývať rovnako naše potreby aj v súvislosti s vybudovaním elektrolýzy u nás," uviedol P. Holický. Zároveň v príprave je aj spustenie výroby nového síranu zinočnatého. Ide o hydrometalurgickú výrobu spracovania vznikajúcich odpadov pri rafinácii medi.
Myslia aj na ekológiu
Kovohuty boli už v minulosti viackrát skloňované v súvislosti s témou ekológie. Táto otázka opätovne vyvstáva pri plánovanom rozširovaní výroby. Ako zdôraznil P. Holický, nová investícia znamená razantný krok v kvalite výrobku aj ekológii. "Sme poznamenaní minulosťou firmy, keď sa neuskutočnili takmer žiadne kroky na zlepšenie ekologickej situácie. Naším dnešným záujmom je, aby kvalita a bezpečnosť práce išla ruka v ruke s ekológiou. Samozrejme, huta vždy bude istým zdrojom znečisťovania, no nie je možné, aby moderné zariadenie nepracovalo ekologicky. Na druhej strane musíme si uvedomiť, aké to má prínosy. Materiály, ktoré spracúvame, môžu končiť vonku na skládkach, kde znečisťujú pôdu i podzemné vody. Pravda je, že zeleň v okolí závodu je už dnes obnovená a dokonca sa do areálu vrátili aj lastovičky," uviedol P. Holický.
Platili pokuty
Kovohuty svojho času za prekročenie emisií dostali jednu z najväčších pokút 1,4 milióna korún. "To prekročenie bolo síce na hranici, no dnes si uvedomujeme, že spolupráca s úradmi je nevyhnutná. Nejde tu o to, aby vyhral úrad či firma, ale aby vyhrali ľudia, ktorí tu žijú, a mesto, v ktorom firma pôsobí. Nakoniec, aj Rakúšania z našej materskej firmy nám to ukázali. Tá má presne takú istú výrobu ako Kovohuty a funguje v tirolských Alpách, kde je cestovný ruch i príroda," dodal predseda predstavenstva. V Kovohutách namontujú dvojicu filtrov jeden pre spaľovňu a druhý na filtrovanie vzduchu vo výrobnej hale.
Oživili výrobu v drôtovni
V tomto roku Kovohuty oživili aj výrobu v drôtovni. V štyroch zmenách pracuje 12 ľudí. Spustením elektrolýzy firma personálne posilní. "Pred dvoma rokmi sme mali menej ako 250 zamestnancov. V súčasnosti ich je 280. V budúcnosti to mierne narastie," zdôraznil P. Holický.
Spoločnosť Kovohuty, a. s., bola založená v roku 2000 a je jediným slovenským výrobcom medi technickej čistoty. V roku 2002 sa väčšinovým vlastníkom akcií stala spoločnosť Montanwerke Brixlegg AG. V roku 2004 sa spoločne začlenili do rakúskej priemyselnej skupiny A-TEC Industries AG.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš