hľadiska technologického vybavenia je nová stanica to najlepšie, čo na Slovensku dnes máme.
POPRAD. Železničiari včera v Poprade prevzali od stavbárov vynovenú stanicu, ktorej rekonštrukcia v hodnote stoviek miliónov korún prebiehala počas plnej prevádzky. Cestujúci tak budú môcť posúdiť, či mesiace stavebného hluku a prachu, výluk, prestupovania na náhradné autobusy stáli z ich pohľadu za to. Vedenie Železníc SR (ŽSR) tvrdí, že jednoznačne áno.
Nové technológie
„Popradská stanica teraz svojím technickým vybavením nepatrí iba medzi to najlepšie na Slovensku, ale aj to úplne najmodernejšie v rámci Európy," povedal včera na otvorení stanice riaditeľ ŽSR Dalibor Zelený. Riadiace procesy sú plne automatizované vďaka novým technológiám železničnej dopravy súčasnosti. „V praxi to znamená vyššiu bezpečnosť, efektívnejšie a ekonomickejšie riadenie dopravy," doplnil Zelený.
Väčší komfort
Okrem technických vylepšení prevádzky dopravy by mala nová stanica podľa železničiarov priniesť aj väčší komfort samotným cestujúcim. Prestavbou sa zvýšil počet nástupíšť a kapacita odbavovania pasažierov až na 2 000 osôb za hodinu. Prioritou prestavby bol bezbariérový prístup handikepovaných cestujúcich ku všetkým vlakom. „Niektoré detaily boli kvôli tomu prerokovávané s projektantom a Úniou nevidiacich ešte v priebehu výstavby," uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková.
Väčšine sa to páči
Náhodne osloveným ľuďom sa nová podoba popradskej stanice viac-menej pozdáva. „Je to teraz krajšie, modernejšie a cestovanie vlakom aj vzrušujúcejšie," povedala nám Barbora Matejová z Popradu. Podobné pocity má aj Zuzana Valušová z Hranovnice. „Cestuje sa inak, bolo to dobrý nápad rekonštruovať stanicu. Niektoré veci však vyzerajú, ako keby ich bolo treba ešte dokončiť," prezradila Hranovničanka. Tá narážala najmä na svetlom už takmer nepriepustné sklá hornej haly stanice.
Rekonštrukcia bude pokračovať
Riaditeľ Zelený reagoval aj na tieto ponosy. Podľa neho rekonštrukcia stanice bude pokračovať v roku 2008 a 2009 druhou a treťou etapou. „Okrem iného sa vymenia aj okná, zateplí sa budova," vysvetlil Zelený. ŽSR chcú na financovanie ďalších etáp použiť vlastné zdroje v hodnote 170 miliónov korún. Železničiari spolu so stavbármi ocenili, že napriek náročnosti projektu, kedy sa pracovalo pri nutnosti zachovať železničnú prevádzku a priestorom stanice prechádzalo neraz aj 1 500 osôb za hodinu, nedošlo ani k jedinému úrazu.
* * *
PREHĽAD
Základné fakty
n Rozpočet stavby858 miliónov korún
n Financovanie stavbyFondy EÚ - 75%, štátny rozpočet - 25%
n Začiatok stavbyapríl 2006
n Priechodnosť vlakov100 kilometrov za hodinu
n Odbavovacia kapacita2 000 cestujúcich za hodinu
n Dĺžka ostrovných nástupísk400 metrov
n Dĺžka trakčného vedenia9 498 metrov
n Nové technické prvkyrádiový a kamerový systém, integrované telekomunikačné a elektronické zabezpečovacie zariadenie, 47,5 metrov dlhý podchod pre cestujúcich a tri presklenné schodištia zabezpečujúce mimoúrovňový prístup na nástupištia vrátane električiek TEŽ, 7 výťahov zabezpečujúci prístup aj pre handikepovaných pasažierov
* * *
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš