INGRID TIMKOVÁ, ingrid.timkovakorzar.sk
MINISTERSTVO: MALI MAŤ POISTENÝ MAJETOK
Obec Ľutina (okres Sabinov) každoročne postihujú záplavy. Miestny potok nie je vyregulovaný. Štát dodnes obci nezaplatil za škody spôsobené na jej majetku. Peniaze za záchranné práce počas minuloročnej povodne prišli na účet obce iba pred pár dňami. Obec preto dlhovala firmám, ktoré jej pomáhali chrániť majetok a zdravie občanov, celý rok! Pri ostatnej povodni už firmy pomáhať odmietli.
ĽUTINA. Potok Ľutinka, ktorý obcou preteká, je majetkom štátu, rovnako ako všetky vodné toky na Slovensku. Slovenský vodohospodársky podnik, závod Povodie Hornádu a Bodvy, však podľa hlavy obce Ľutinku nečistí a ani nebuduje na nej protipovodňové zábrany. Starosta Ľutiny Vladimír Lelovský teda každoročne supluje prácu vodohospodárskeho podniku. "Voda sa sem zlieva z Čergovského pohoria. Pri každom väčšom daždi prežívame strach, čo nás zase čaká. Prívalové dažde okamžite naplnia koryto Ľutinky so štrkovým podložím," vraví starosta. Vlani rozbúrené vody odplavili cestu a spôsobili tu škody za 15 miliónov korún. "Tie nám dodnes nik nenahradil!"
Škody narastajú
Počas povodne minulý mesiac živel napáchal ďalšie škody. Starosta ich výšku odhadol približne na milión korún. Rozvodnený potok zničil v obci dva mosty. K železnému premosteniu, ktoré slúži ako jediný prechod k niekoľkým rodinným domom, museli priviezť osem nákladných áut kamenia.
Obrátili sme sa na ministerstvo životného prostredia s viacerými otázkami. Pýtali sme sa, ako mienia kompetentní tento dlhodobo nepriaznivý stav a neriešený problém riešiť. Nebolo by efektívnejšie investovať do regulácií tokov a protipovodňových úprav? Kedy sa obec dočká odškodnenia?
Je to politická otázka
Hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder na naše otázky odpovedal, že Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) je verejnoprospešný podnik. Ten v mene štátu zabezpečuje správu vodných tokov a povodia. Povodňová ochrana je verejnoprospešnou činnosťou a mal by ju financovať štát, rovnako ako opravy a údržbu vodných tokov. "V minulosti na tieto účely neboli vyčlenené prostriedky pre SVP a súčasná legislatíva neumožňuje, aby sa spoplatnené služby, ktoré reguluje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, využívali aj napr. na povodňovú ochranu. Na väčšie opatrenia nie sú peniaze, až teraz sa rokuje o navýšení rozpočtu na tento účel na budú rok. Je to politická otázka," skonštatoval P. Višváder.
Vláda sa nemôže problémom zaoberať častejšie
Podľa hovorcu minister životného prostredia v mene Ústrednej povodňovej komisie predkladá na rokovanie vlády začiatkom roka správu o povodňových situáciách v uplynulom roku, vrátane návrhu na úhradu záchranných prác a prípadného odškodnenia. Pokiaľ vláda rozhodne, predkladá minister v prípade mimoriadne rozsiahlych povodní takúto správu aj v priebehu roka. "Nie je možné, aby sa vláda sumarizáciou nákladov a verifikáciou oprávnenosti preplácania nákladov zaoberala častejšie," pripomenul.
Tento systém neplánujú zmeniť. Do prevencie sa vraj investuje. "Je to však finančne veľmi náročné. Nie je to teda možné urobiť naraz a všade. Sú stanovené priority, ktoré sa realizujú prednostne," skonštatoval. Priority však nekonkretizoval.
Štát vraj obci nedlhuje
Štát podľa Višvádera nedlhuje obci žiadne finančné prostriedky za škody na majetku. "Obce majú mať majetok poistený, nie je to povinnosť štátu," dodal.
Autor: JŠT
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš