Eviva, s. r. o., ktorá má materskú firmu v Portugalsku, využiť veterné zdroje v tejto lokalite. Momentálne spomínaná firma vedie dialóg so zainteresovanými samosprávami. Starostovia od Ulože po Brutovce sú však zásadne proti tomuto projektu.
LEVOČSKÉ VRCHY. Vysoká nadmorská výška nad 800 metrov, krásna príroda, romantický svet dreveníc. Ale aj vysťahovalectvo, nezamestnanosť, klesajúca demografická krivka a odrezanosť od ostatného sveta. Tú sú dnešné Levočské vrchy a dediny, ktoré sa tu nachádzajú. Eviva má v pláne využiť prírodný potenciál a vybudovať tu veterné elektrárne. Ako nám však vysvetlil Branislav Brachtl zo spomínanej spoločnosti, celá záležitosť je zatiaľ iba v plienkach. Momentálne uvažujú o meracích štúdiách a prípravných prácach.
Vhodná lokalita
"Levočské vrchy pre nás vytypovali odborníci ako jednu z vhodných oblastí v rámci Slovenska. Ide však o dlhodobý projekt, ktorému predchádzajú štúdie o miestnej faune a flóre, pripomienkovanie verejnosti. Rokujeme aj so samosprávami, samozrejme, že nám záleží na pozitívnom prístupe zúčastnených strán," uviedol B. Brachtl.
Starostovia namietajú
O pozitívnom prístupe miestnych starostov však nemôže byť ani reči. Skutočnosť, že v katastri ich obcí by mali byť veterné elektrárne, prijímajú rozpačito a v zásade sú proti. Ich argumenty znejú - v Levočských vrchoch sa zničí nádherná príroda. Ako sa dozvedeli, samotné stĺpy by mali výšku minimálne sto metrov, išlo by teda o poriadny kolos. B. Brachtl nám však zatiaľ nevedel oficiálne potvrdiť, či by naozaj v Levočských vrchoch bolo nutné vybudovať až tak vysoké stĺpy.
"Nie som tejto myšlienke naklonený a podobné stanovisko zaujali aj naši poslanci. Rozprával som sa na túto tému aj s ľuďmi z obce, tiež nesúhlasia," znie názor jedného zo starostov Františka Semana z Ulože. Zúčastnení starostovia dokonca plánujú vo svojich obciach organizovať verejné stretnutia, aby sa vyjadrili aj samotní obyvatelia.
Ani susedia nie sú nadšení
Torysky sú obcou, do ktorej katastra by projekt nezasahoval. Miestny starosta Ján Čarák je napriek tomu zásadne proti. "Máme tu stĺpy kvôli mobilným telefónom a internetu, myslím si, že to stačí. Aj keď projekt nezasahuje do nášho územia, budem bojovať proti," povedal nám toryšský starosta. V týchto dňoch je naplánované stretnutie starostov dotknutých obcí s predstaviteľmi firmy Eviva.
Čo hovoria odborníci
n Milan Barlog zo Správy Národného parku Slovenský raj: "V Levočských vrchoch sa nachádzajú najcennejšie biotopy, ako napríklad sutinové javorovolipové lesy. Okrem toho je tu vzácna alpínska flóra. Na horských lúkach v tejto lokalite zase žije tetrov obyčajný. Čo je však veľmi dôležité, veterné elektrárne by boli na hrebeni Levočských vrchov v priamom pohľade na Spišský hrad. Práve toto územie je navrhované za ochranné pásmo UNESCO.
n Juraj Brincko, historik, etnológ: "Bohužiaľ, dediny v Levočských vrchoch nemajú budúcnosť, mladí odtiaľ utekajú. Žije tu priemerne v jednej obci 200 ľudí. Najdôležitejšie je, aby tu bol život, príliv ľudí, inak je projekt s veternými elektrárňami slepý. Starostovia majú zámer rozvíjať v tejto oblasti cestovný ruch, turizmus. Preto je dôležité, aby pôvodní obyvatelia ponúkli návštevníkom niečo pôvodné, autentické. Až potom sa tu môže uvažovať o technických veciach, napríklad o veterných elektrárňach."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš