tu nielen prijal, ale vydal ich vodcovi Ladislavovi ochrannú listinu, ktorou Rómom povolil slobodný pohyb po krajine, právo usadzovať sa a riadiť sa vlastnými pravidlami v otázkach trestu a viny.
SPIŠSKÝ HRAD. Po 584 rokoch sa Rómovia na hrad vrátili opäť. Sobota tu patrila prvému ročníku Festivalu rómskej hudby, spevu a tanca, divadla a poézie pod názvom Rómovia na Spišskom hrade. Takmer 200 rómskych účinkujúcich tu prezentovalo rôzne hudobné žánre. Historickú atmosféru podčiarkovala rekonštrukcia prijatia Rómov cisárom Žigmundom, nechýbal ani ich vodca Ladislav, skupina historického šermu Páni Spiša a skupina fanfár z Levoče. Hlavným organizátorom bolo združenie Jekhetane - Spolu, vydavateľ Rómskeho nového listu z Prešova.
"Je to vynikajúci pocit byť na tomto mieste, kde sa písala história Rómov. Hoci hrad je tak troška od ruky, prišlo tu mnoho divákov z okolitých obcí, no nielen Rómov. Navyše aj návštevníci hradu po absolvovaní prehliadky ostali ako diváci na tomto festivale. Aj to je dôkazom toho, že o rómsku kultúru je záujem a je to smer, ktorým sa chceme uberať aj do budúcna," uviedla Daniela Hivešová-Šilanová, autorka projektu festivalu a zástupkyňa združenia Jekhetane Spolu.
Hoci organizátori majú ambíciu v budúcnosti posunúť festival na celoslovenskú a medzinárodnú úroveň, prvý ročník venovali najmä prezentácii tradičnej rómskej kultúry v Rómov žijúcich v okolí hradu. Krásne clivé piesne zaspievala aj 19-ročná nevidomá speváčka Lucia zo Spišského Podhradia, i hendikepovaní manželia Žigovci z Markušoviec prišli na Spišský hrad zahrať. Na záver sa predstavili amatérski divadelníci zo Spišského Podhradia, ktorí zaujali najmä úryvkami z naštudovanej divadelnej inscenácie Cigáni idú do neba.
Popri domácich súboroch sa predstavili aj tradičné rómske súbory z Cinobane, Kokavy nad Rimavicou, Lučenca, Ružomberka, Prešova ,Serede, ale aj študenti Strednej umeleckej školy v Košiciach. Nechýbali ani mediálne známi Sendreiovci na čele s Vladimírom Sendreiom a Jankou Sendreiovou. "Toto historické miesto je dôkazom toho, že tu Rómovia mohli privítať kráľa, žiť v tejto komunite a ukázať, že majú svoju históriu i kultúru," poznamenal Vladimír. "Voľakedy boli primáši na Spišskom hrade vítaní a boli tu ako doma," dodal jeho kolega z kapely Jožko Berky.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš