žiadosť na výstavbu mikrovlnnej siete a podarilo sa im získať peniaze z fondov Európskej únie. Internet by mal začať fungovať najneskôr do Vianoc.
HORNÁDSKA DOLINA. Pekný vianočný darček zrejme dostanú obyvatelia šiestich obcí Hornádskej doliny. Konečne budú môcť surfovať po internete aj vyššou rýchlosťou, ako doterajších 64 kilobitov za sekundu. Sťahovanie obrázkov, pesničiek, alebo filmov sa stane realitou, nie iba zbožným prianím.
Bez signálu
Hoci sa rýchly internet pomerne rýchlo rozšíril, poskytovatelia služieb akoby na dediny južne od Popradu zabudli. Signál rýchleho internetu tu totiž nemá ani jeden z dvoch mobilných operátorov. Problém je aj s DSL pripojením. Domácnosti alebo firmy, ktoré majú internet, tak používajú pomalé a technologicky zastarané ISDN pripojenie.
"Internet máme doma zavedený asi tri roky. Je to však len ISDN linka. Rýchlosť je však v porovnaní s tým, čo majú moji spolužiaci v Poprade, nulová. Chceli sme si dať zaviesť DSL, ale povedali nám, že to v Hranovnici nie je možné. Takisto som to skúšal u mobilných operátorov, ktorí vyšli so zaujímavými ponukami, ale Hranovnica je, žiaľ, bez signálu," posťažoval sa študent Peter.
Problémy aj na úradoch
S pomalým internetom majú problémy aj na obecných úradoch. Napríklad vo Vikartovciach si cez internet sťahujú iba mailovú poštu a realizujú bankové prevody. Sťahovanie väčších dokumentov trvá veľmi dlho. Rýchlejší internet by privítali aj v Spišskom Štiavniku. "S bežnou poštou problémy nie sú. Tie nastávajú, až keď si potrebujeme stiahnuť väčšie materiály z nejakého ministerstva," uviedla starostka Mária Kleinová.
Dva vykrývače
Mikrovlnný signál rýchleho internetu zabezpečia dva vykrývače. Jeden z nich bude stáť na Dubine, neďaleko Hranovnice, druhý pri Spišskom Štiavniku. Signál okrem vyššie spomínaných obcí pokryje aj Vydrník, Vikartovce, Spišské Bystré a Kravany. Stožiare sa podľa slov starostu Hranovnice Martina Benka začnú stavať už čoskoro.
Koľko za to?
Výstavba siete stála minimum peňazí. Financie totiž samosprávy získali z fondov Európskej únie. Obce zaplatili povinný päťpercentný vklad. "Urobil sa koeficient podľa počtu obyvateľov. Naša obec zaplatila 50-tisíc korún," uviedla M. Kleinová. Podstatnejšie ale je, aby bol rýchly internet cenovo dostupný pre obyvateľov doliny. Tí, ktorí budú mať záujem o pripojenie, si budú musieť kúpiť prijímač. Jeho cenu odhadujem od 1 000 do 1 500 korún. Mesačné poplatky by nemali byť vysoké. Ešte ich nemáme stanovené, ale predpokladám, že by to nemalo byť viac ako 500 korún," upresnil starosta.
Dostanú aj počítače
Súčasťou projektu je aj nákup počítačov. Tie by mali dostať všetky obecné úrady, školy, materské školy a niektoré organizácie.
OLIVER ONDRÁŠ
Autor: ŠESŤ OBCÍ SPOJILO SILY
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš