PETER RINDOŠ, peter.rindoskorzar.sk
Poslanci v obci Ľubica (okres Kežmarok) vyzvali starostu, aby odstúpil z funkcie. Ten to jednoznačne odmietol. Konflikt medzi obomi stranami je dlhodobý. Na jednej z nich stojí drvivá väčšina poslancov, na tej druhej starosta a zdá, že aj veľká časť obyvateľstva.
ĽUBICA. Mimoriadne rokovanie parlamentu v Ľubici malo v piatok podvečer dramatický priebeh. Do sály kultúrneho domu prišli aj miestni obyvatelia. Zvedaví boli aj chlapi v neďalekej krčme. Tí sledovali zasadnutie na televíznej obrazovke v živom prenose.
Výzvu vystriedala obhajoba
Starosta Oto Dovjak začal schôdzu krátko po sedemnástej hodine. Keďže výzva na jeho odstúpenie bola verejná a jej obsah v podstate známy, chcel na ňu ihneď reagovať vlastným vyhlásením. Poslanci si však presadili svoje. Najprv sa teda prečítalo ich podanie súvisiace s vecou.
"Pri riadení obecného úradu sa opakovane dopúšťate chýb a nedostatkov, ktoré vážne poškodzujú záujmy obce Ľubica a vedú k neekonomickému vynakladaniu rozpočtových prostriedkov verejnej správy," uvádza sa vo výzve adresovanej najvyššiemu predstaviteľovi Ľubice. Presne desať z celkového počtu jedenástich poslancov sa pod ňu aj podpísalo. Agumentácia sa niesla najmä vo všeobecnej rovine a v duchu osobných sporov. Po prednesení výzvy nasledovala "obhajoba". Starosta v nej zdôraznil, že svoju funkciu sa snažil vykonávať vždy poctivo a s dobrým úmyslom. Na margo údajného neefektívneho nakladania s financiami poslancom pripomenul, že o nich rozhodujú oni sami svojím hlasovaním.
K slovu sa dostali všetci
Po prečítaní dvoch odlišných komentárov sa k slovu dostal O. Dovjak. Pripustil, že bude zvažovať právne kroky voči niektorým poslancom. "Výzvu neprijímam. Myslím, že odstúpiť by mali iní. Končím schôdzu, nebudem počúvať jednotlivcov," zdôraznil.
Napokon však slovo udelil všetkým jedenástim poslancom. "Mali by sme mať právo sa vyjadriť, prečo sme to podpísali," argumentoval starostov prísediaci poslanec Viktor Gurčík.
Vyjadril sa aj nepodpísaný
Ján Sýkora ako jediný výzvu nepodpísal. "Neobhajujem starostu, ani sa ho nezastávam. Nechcem byť zatiahnutý do vašich osobných sporov. Chcem vychádzať s každým. Mali by sme si ale uvedomiť, že takto škodíme obci a ľuďom. Takže by sme sa mali spamätať my všetci," stručne skonštatoval.
Bude referendum?
Zaujímavé je, že nielen v neďalekej krčmičke, ale i v rokovacej sále bolo obyvateľstvo zväčša naklonené starostovi. Väčšina z oslovených totiž tvrdila, že prvý muž obce má ľudský prístup a poslancom vytýka fakty a holú pravdu. Nájdu sa však i takí, ktorí sú proti nemu. Tak, či onak, jedno je isté. Poslanci vo svojom uznesení vyjadrili O. Dovjakovi nedôveru. Ten, ako sa pre Korzár vyjadril, toto uznesenie nepodpíše. Podľa poslancov rovnaký krok by mal preto nasledovať aj na jednom z nasledujúcich stretnutí. Ak hlasovanie dopadne podobne, teda zdrvujúca väčšina bude za vyslovenie nedôvery, uznesenie nadobudne právoplatnosť.
Čo hovorí zákon
Pre prípadné odvolanie starostu je však potrebné referendum, v ktorom by sa vyjadrili občania, teda voliči. Referendum o odvolaní starostu, teda hlasovanie obyvateľov obce, vyhlasuje obecné zastupiteľstvo, ak o to petíciou požiada aspoň 30 % oprávnených voličov, ak starosta hrubo alebo opakovane zanedbáva povinnosti starostu, porušuje Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy, alebo môže vyhlásiť hlasovanie obyvateľov obce o odvolaní starostu, ak neprítomnosť alebo nespôsobilosť starostu na výkon funkcie trvá dlhšie ako šesť mesiacov.
Autor: r.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš