budova, kde dnes sídli divadlo. Bývalé vedenie mesta totiž ručilo banke za poskytnutie úveru spomínanou nehnuteľnosťou.
LEVOČA. Lyžiarske stredisko začalo mesto stavať v roku 2003 za čisto úverové zdroje, išlo o sumu 45 miliónov korún. Napriek spomínanej investícii v Levočskej doline nenašli lyžiari stopercentné služby. Chýbala reštaurácia a ubytovanie. Z tohto dôvodu vtedajšie mestské zastupitelstvo schválilo vstup nového akcionára do spoločnosti.
Mesto nemalo peniaze
Stredisko bolo nutné dobudovať, mesto však nemalo peniaze. Vtedajší primátor Miroslav Čurilla uviedol, že mesto rozbehlo zaujímavý projekt, ktorý určite zviditelní Levoču, na rade však bol vraj partner z podnikateľského prostredia, ktorý by dokončil začaté dielo. Levočania si ponechali 34-percentný balík akcií, majoritným akcionárom sa stala popradská firma Arprog.
Problémy v manželstve
Problémy v akcionárskom manželstve však nastali v novom volebnom období. Novozvolený primátor Miroslav Vilkovský partnera kritizoval, pretože investoval do strediska 32 miliónov korún bez predchádzajúcej dohody s mestom. Na dôvažok žiadal navýšiť základné imanie, mesto by muselo zaplatiť 11 miliónov korún. Primátor vtedy pre Korzár uviedol, že zvažujú podniknutie právnych krokov.
Dnes je však rétorika M. Vilkovského potom, ako majoritnému akcionárovi predali svoj podiel za takmer 5 miliónov korún, oveľa zmierlivejšia. Mesto už upustilo od zmýšľaných právnických manévrov. "Dohodli sme sa. Chceme mať s Arprogom korektné vzťahy. Majú v pláne investovať tu peniaze, budeme sa snažiť byť k nim ústretoví," vysvetlil. Ako dodal, predaj akcií bol pre mesto najvýhodnejším riešením, pretože samospráva nemá prostriedky na to, aby podnikala.
Menej úverov
Za najväčší plus levočský primátor označil skutočnosť, že mestu klesla úverová zaťaženosť. "Momentálne je to 14 a pol percenta. Pri mojom nástupe do primátorskej funkcie to bolo 19 percent. Boli však aj časy, keď bola Levoča úverovo zaťažená na viac ako 58 percent. Bolo to v roku 2005," uviedol primátor. Najväčší balík požičaných peňazí išiel práve na budovanie lyžiarskeho strediska a priemyselného parku.
Druhým pozitívom je, že budova divadla bude voľná. "Súčasný majitel si v Ski centre dá skolaudovať budovy a ťarcha zo strany banky prejde na tieto nehnuteľnosti," vysvetlil ďalší postup primátor.
Firma závisí od mesta
Ako pre Korzár uviedol predseda predstavenstva Ski centre Igor Gallo, spoločnosť stratila rok váhaním mesta, či akcie predať, alebo nie. Ako podnikatelia sú aj naďalej závislí od mesta. "Vybudovali sme reštauráciu, ubytovacie zariadenie, rozšírili parkovacie kapacity. V pláne je výstavba športovo-relaxačného centra. Musíme sa však dohodnúť s mestom o priľahlých pozemkoch," konkretizoval I. Gallo.
Doteraz v stredisku preinvestovali 100 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš