môžu zhliadnuť z našej strany objekty prevažne zo šarišského regiónu. Nechýbajú však ani pamiatky z okresu Stará Ľubovňa. Ukážky sú súčasťou programu organizovaného poľským mestom Nowy Sacz a pokračovaním prešovského projektu Šarišská špacírka.
STARÁ ĽUBOVŇA. "Z okresu Stará Ľubovňa sú to kresby hradu Ľubovňa, Provinčného domu, kostola sv. Mikuláša, Domu ľubovnianskeho mešťana v St. Ľubovni a hradu Plaveč i kostolíka v obci Hraničné. Celkovo je vystavených 80 obrazov, po štyridsať v obidvoch štátoch," priblížila Daniela Sroková zo Staroľubovnianskeho informačného centra (IC).
Podľa tvorcov by takáto spolupráca mala priniesť rozšírenie slovensko poľských kultúrnych a obchodných vzťahov. Zároveň by sa mal vytvoriť nepísaný okruh so zaujímavými miestami pre turistov.
Medzinárodný projekt Interreg III A s rozpracovaním cezhraničnej spolupráce uskutočnili Poliaci pred časom s mestom Prešov. Z metropoly Šariša následne oslovili aj Starú Ľubovňu, aby jej tunajší pomohli nielen propagáciou, ale aj výberom spomínaných pamiatok.
"Pre nás to bola zaujímavá myšlienka, lebo si myslíme, že Stará Ľubovňa má tých pamiatok asi najviac v okolí. Je dobré, ak sa to takto zviditeľní, lebo o niektorých pamiatkach nevieme možno ani my sami," uviedol Pavol Mišenko z IC.
Súčasťou projektu sú aj smerové tabule pri cestách. Tie ľudí navedú ku konkrétnej pamiatke. K uvedeným tabuliam by mali pribudnúť aj informačné. Z nich sa každý záujemca dozvie ďalšie podrobnosti v súvislosti s konkrétnym objektom.
Výstava kresieb, ktorých autormi sú Jaroslav Rešovský a Pawel Kalina, potrvá v Starej Ľubovni do 21. septembra. Odtiaľ sa už presťahuje k našim severným susedom.
(rin)
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš