obchodmi, komunitným centrom a kultúrnym domom. Štúdia je už na svete, chýba len maličkosť, približne 150 miliónov korún.
JÁNOVCE. V obci Jánovce neďaleko Popradu žije 1 280 obyvateľov. Z toho je približne 700 Rómov. Väčšia časť z nich býva v ošarpaných domoch a chatrčiach v osade nad futbalovým ihriskom. Popisné číslo má iba niekoľko murovaných domov. Ostatné sú postavené nelegálne. Načierno tu býva aj asi 50 ľudí. Jediným zdrojom vody je vodojem v strede osady.
Chcú žiť inak
Ladislav Pecha má 52 rokov. V osade býva od detstva. Nedávno ho zvolili za vajdu. S manželkou žije v chatrči s dvoma izbami. Má šťastie. Nemá totiž, tak ako takmer všetci jeho susedia, žiadne deti. "Chceme žiť inak. Tak, ako normálni ľudia. Chceme sa okúpať v teplej vode. Ak by postavili nové sídlisko, bolo by to pre nás lepšie. Mohli by sme rozvíjať aj kultúru. Kedysi sme tu mali kapelu, možno, keď sa presťahujeme, tak ju znova dáme dohromady."
Referendum
Bytový komplex so sociálnym zázemím a službami by mal vyrásť na desaťhektárovom pozemku asi 500 metrov severozápadne od Jánoviec. Podľa slov starostu Pavla Majerčáka to boli jediné obecné pozemky, ktoré sa na tento účel dali použiť. "Mohli sme komplex umiestniť aj inde. Bolo vytypovaných niekoľko lokalít. Ale všetko to boli súkromné pozemky," uviedol starosta. Kvôli premiestneniu osady zorganizovali v marci v obci aj referendum. So stavbou sídliska na Hlohách sa nestotožnilo asi 20 percent obyvateľov. "Ja som bol proti. Garantujem vám, že do roka to tam bude všetko zničené," povedal nám dôchodca, ktorý nechcel prezradiť svoje meno.
Obavy o budúcnosť
Podľa starostu je rómsky problém malou časovanou bombou. Ročne sa v Jánovciach narodí asi 40 detí, z toho 37 práve v osade. V miestnej škole je iba 11 nerómskych detí. "Tento problém sa dlhodobo neriešil. Ak s tým hneď nezačneme, nechcem si ani predstaviť, čo tu bude o 15 rokov. Preto sme prišli s takýmto riešením. Myslíme si, že Rómom to pomôže a my môžeme osadu zrušiť a zveľadiť centrum obce," dodáva starosta.
Ruskov kibuc
Štúdia bývania pre Rómov silne pripomína takzvaný kibuc, s ktorým pred niekoľkými rokmi prišiel vtedajší televízny mág a líder Aliancie nového občana Pavol Rusko. Ten navrhol uzavretý priestor pre Rómov s bývaním, školou, materskou školou, komunitným centrom, obchodmi a kultúrnym stánkom a dokonca lekárom. V lokalite Hlohy chcú postaviť to isté.
"Najprv plánujme postaviť 65 dvojizbových bytov nižšieho štandardu, neskôr sociálne zázemie. Náklady odhadujeme na 150 miliónov korún. Samozrejme, Rómovia si časť budú musieť odpracovať. Finančné prostriedky chceme získať z eurofondov a z dotácií ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja," vysvetľuje P. Majerčák.
Separácia?
Peter Pollák z Inštitútu rómskej verejnej politiky sa domnieva, že takéto riešenie problému Rómov v obci nie je v dlhodobom horizonte práve najšťastnejšie. Rómovia budú podľa jeho slov ešte viac separovaní od majoritného obyvateľstva. "V poslednom čase je trendom stavať bývanie pre Rómov čo najďalej od centier miest a obcí. Z krátkodobého hľadiska je to pre Rómov prínos, pretože ich štandard bývania sa zlepší. Z dlhodobého hľadiska sa však tým, že bývajú ďaleko od majoritnej časti obyvateľstva, rozdiely prehĺbia. Rómovia ostanú neprispôsobivými občanmi. Riešením je ich integrácia medzi majoritu, aj v oblasti bývania," konštatoval P. Pollák.
Starosta však separáciu neprispôsobivých občanov odmieta. "Toto riešenie je najlepšie z možných," dodáva.
OLIVER ONDRÁŠ
oliver.ondraskorzar.sk
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš