zmiznutie starých hrozieb, či už ide o nelegálnu migráciu, alebo o obchod ľuďmi.
PREŠOV. Pred rizikami spojenými so vstupom do schengenu má varovať informačná kampaň, na ktorej sa podieľa krajský úrad s partnermi. Určená je žiakom končiacich ročníkov základných a stredných škôl, starostom, pedagógom, ale aj zástupcom cirkví a mimovládnych organizácií. Organizujú ju prešovský a košický krajský úrad s partnermi.
Nelegálni migranti
Slovensko sa stretáva s problémom nelegálnej migrácie. Pre utečencov je SR väčšinou tranzitnou krajinou. V budúcom roku by sa mali vnútorné hranice otvoriť. „To, že ľudí nebudú kontrolovať na hraniciach, ešte neznamená, že ich nebudú kontrolovať vôbec," uviedol Alexander Thurzo z Úradu hraničnej a cudzineckej polície Ministerstva vnútra SR. Podľa jeho slov by sa mala efektivita pri potieraní tohto druhu kriminality ešte zvýšiť vďaka jednotnému Schengenskému informačnému systému, ktorý má evidovať všetky hľadané osoby, predmety a doklady.
Zníži sa kriminalita?
„Policajt v hociktorom meste môže prelustrovať, či auto, ktoré stojí pred miestnou krčmou, nie je kradnuté," opísal nové možnosti. Thurzo verí, že zvýšenie frekvencie policajtov v prihraničných obciach s ukrajinskou hranicou bude mať dopad na celkové zníženie kriminality, ktoré by mohlo mať pozitívny dopad na ekonomickú klímu regiónu.
Jozef Halcin z Rady vlády SR pre prevenciu kriminality konštatoval, že informovanie o rizikách medzinárodného zločinu patrí medzi priority. Alarmujúci je aj rast kriminality mládeže. „Niečo s tým treba robiť," podotkol.
Novodobé otroctvo
Popri obchode s drogami a zbraňami je najrozšírenejšou činnosťou medzinárodného zločinu obchod s ľuďmi. Väčšinou ide o ženy nútené k prostitúcii, ale aj o deti na nelegálnu adopciu, mužov na prácu či starcov na žobranie. „Novodobými otrokmi" sa podľa odhadov stane vo svete až 2,5 milióna ľudí ročne. Slovensko je pre obchodovanie s ľuďmi nielen tranzitnou, ale aj zdrojovou krajinou. Páchatelia tejto trestnej činnosti najčastejšie vyhľadávajú obete cez falošné ponuky práce, zoznamovacie agentúry, veľa ľudí sa nechá zlákať aj na odporúčanie známych.
Môžu ich byť stovky
„Pomohli sme jedenástim obetiam, ale odhadujeme, že ich môžu byť na Slovensku stovky ročne," uviedla Soňa Andrášová z IOM (Medzinárodnej organizácie pre migráciu). Vo všetkých prípadoch išlo o ženy, poväčšine z nižších sociálnych vrstiev. Desať z nich bolo nútených v zahraničí k prostitúcii, jedna k núteným prácam. Preto chce IOM, v rámci spomínanej informačnej kampane, oslovovať mladých ľudí z končiacich ročníkov v kritických regiónoch, ktorí chcú vycestovať do zahraničia. „Prevencia je kľúčová," zdôraznila Andrášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš