ERIKA KARASOVÁ, erika.karasovakorzar.sk
Turista, lezúci po rebríku v rokline, a v jeho batohu sa "vezie" pes. Aj to je možné vidieť v Slovenskom raji. Niektorí psíčkári brávajú svojich štvornohých miláčikov so sebou aj na niekoľkodňové dovolenky, či na náročné túry do horského terénu. Korzár zisťoval, ako je to so psími návštevníkmi v Slovenskom raji či na Spišskom hrade.
SLOVENSKÝ RAJ, SPIŠSKÝ HRAD. "Rúža, Rúža," nežne oslovovali svojho psieho miláčika Sychrovci z Prahy. So stafordšírskym teriérom Ruženou sme ich stretli na Spišskom hrade. "V zahraničí sme so svojím psom prvýkrát. Zobrali sme ho radšej so sebou, ako by sme ho mali dať do psieho hotela. Tam by určite trpel, bolo by mu za nami smutno," hovorí Kateřina Sychrová.
Psy z cudziny
V deň, keď sme navštívili Spišský hrad, nebola Rúža jeho jediným psím návštevníkom. Pred múzeom vyčkával maďarský manželský pár s poľovníckym psom. Bezradne ukazovali na značku na dverách, kde bol preškrtnutý pes. Na svojich známych museli aj so svojím štvornohým priateľom čakať vonku. Zo susedných Čiech, z Mostu, prišla na Slovensko dovolenkovať aj rodina Čosová. "Tom má štyri roky a cestoval s nami tak ďaleko po prvýkrát," prezrádza školák Martin o ich miláčikovi plemena yourkšírsky teriér. Tom vraj cudzie prostredie znáša veľmi dobre napriek tomu, že na veľa vecí reaguje nervóznym štekotom.
Bezplatný vstup
"Vstup so psom je na Spišský hrad dovolený, musí však byť na vodítku," informuje Kamil Tomčofčík zo Spišského múzea v Levoči, ktoré je správcom hradu. Často sa dokonca stretávajú s otázkou, koľko stojí lístok pre psieho návštevníka. "Psy majú vstup bezplatný. Do istých častí hradu však nesmú, a to do múzea a na vežu. Podľa našich poznatkov so svojimi štvornohými priateľmi prichádzajú na hrad Nemci a Česi ale aj Slováci," dodáva K. Tomčofčík.
Sú tolerantní
Tolerancia ku psom vládne aj v Národnom parku Slovenský raj. Podľa šéfky odboru strážnej služby Kataríny Škorvánkovej zákon o ochrane krajiny a prírody nezakazuje vstup psov do národného parku. Samozrejme nesmú pobehovať voľne a do roklín ide turista so psom na vlastné riziko.
"V horskej záchrannej službe pôsobím 18 rokov, návštevníkov so psami pribúda. Podľa návštevného poriadku musia byť na vodítku a mať náhubok. Do roklín väčšinou návštevníci veľkých psov nevodia. Je známe, že pes, ktorý nemá špeciálny výcvik, po rebríku neprejde, bojí sa hĺbky pod sebou," vysvetľuje Marián Stanko z Horskej záchrannej služby Slovensky raj.
Zverolekár je za
Pes na dovolenke so svojím pánom - za tento variant je aj zverolekár. Ako pre Korzár uviedol Ivan Karpiak, ktorý pracuje vo Veterinárnej nemocnici v Prešove, pes chce byť so svojím majiteľom v každej situácii. Zvykne si aj na vozenie sa v aute a vysokú kumuláciu cudzích ľudí v teréne.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš