MONIKA TOPORCEROVÁ, monika.toporcerovakorzar.sk
Na Spiši sa začal zber zemiakov a spolu s ním krádeže na poliach. Pestovatelia si úrodu strážia, ako vedia. Bijacovské družstvo má osvedčený spôsob. Už šiesty rok zveruje stráženie do rúk rómskej rodiny Tibora Škopa. „Odvtedy pokojne spím," vraví predseda družstva.
BIJACOVCE. Pestovanie zemiakov na Spiši v posledných rokoch upadlo. Pestovatelia kvôli cenovým výkyvom na trhu aj rozkrádaniu úrody rapídne znížili výmery zemiačnísk a nahradili ich repkou. Roľnícke družstvo v Bijacovciach patrí v spišskom regióne k výnimkám. Zemiaky tento rok vysadili na 40 hektároch.
Zemiakársky raj
„Spiš je predurčený na pestovanie zemiakov, máme na to podmienky a vieme ich vyrobiť za prijateľné ceny. A dokážeme si ich aj uchrániť," tvrdí Michal Majdák, predseda Roľníckeho družstva v Bijacovciach. Podľa jeho slov sú krádeže zemiakov zlodejmi z osád ako dôvod na skoncovanie s ich pestovaním len výhovorkou. Bijacovské družstvo si s týmto problémom poradilo tak, že úrodu zemiakov aj kukurice zverilo rómskej rodine. „Je to robota na 24 hodín denne a robí celá rodina," vraví jej hlava Tibor Škop.
Kradlo sa vo veľkom
Pred šiestimi rokmi sa aj tu kradlo vo veľkom a družstvu veľa z úrody neostalo. „Prvý rok bol najhorší, aj druhý bol zlý. Ale potom sme si so zlodejmi dali rady, bezpodmienečne sme volali políciu vždy, keď sme niekoho prichytili medzi brázdami. Dnes si už nedovolia, majú rešpekt, a to je jedno, či biely alebo Róm. Poviem im - choďte preč, lebo zavolám políciu. Dajú si povedať, ale to musíte poznať ľudí, ktorí mi prídu kradnúť," hovorí T. Škop o svojich skúsenostiach. Najčastejšie chodili na družstevné zemiaky „zberači" zo Žehry či Spišského Podhradia. Niekoľko nepolepšiteľných skončilo za mrežami. „Farmársky zákon pomohol," pochvaľuje si M. Majdák.
Chýr sa rozšíril
Chýr o strážcoch na bijacovských roliach sa rozšíril a zlodejov ubudlo. Tento rok volali policajtov len dvakrát. V prvom prípade na partiu 15-ročných chlapcov zo Studenca, ktorí vytrhovali celé rastliny a rozhadzovali ich okolo seba. Okrem nich policajti chytili aj muža zo Žehry, ktorý sa tváril, že oberá jablká zo stromu pri ceste, nenápadne si nazbieral zo desať kíl zemiakov a ušiel na bicykli. No keďže ho T. Škop spoznal, policajti si po neho zašli domov.
"Udal" aj synovca
Mužov zákona volal dokonca aj na svojho synovca, ktorý neposlúchol varovanie a kradol zemiaky. „Poriadok musí byť, či rodina alebo nie. Keď niekoho prichytím, hovorí mi - Tibor, nechaj tak, nevolaj políciu. Ale je to moja robota a ja si ju vážim. Predseda družstva mi verí a nechcem jeho dôveru sklamať," hovorí T. Škop.
Hrozieb sa nebojí
Jeho prácu sprevádzajú aj vyhrážky tých, na ktorých privoláva políciu. „Vyhrážali sa mi, boli hocijaké reči, ale ja sa nebojím, robím si svoju robotu," dodáva. Za posledné roky si urobil poriadok medzi Rómami z okolia, tí už do Bijacoviec nechodia. „Ale dobiedzajú „bieli", ako keby skúšali, či ich vidím," usmeje sa. Strážcovia sú ostražití.
Pokojný spánok
„Odkedy ich máme na poli, pokojne spím. Vďaka stráži a s pomocou farmárskeho zákona sme problém krádeží na 90 percent vyriešili," konštatuje predseda družstva.
TRADÍCIA
Oživenie zemiakárstva?
n Pred desaťročím sa zemiaky na Spiši pestovali na výmere okolo 3 500 hektárov. Vlani klesli pestovateľské plochy v okrese Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica na minimum. Pestovatelia ich zasadili len na 220 hektárov, tento rok mierne stúpli na 245 hektároch. Mierny nárast môže podľa Michala Kiššáka z Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory v Spišskej Novej Vsi znamenať oživenie zemiakárstva na Spiši. „Hovorí sa, že po neúrode býva lepší rok. Vlaňajšok bol mínusový, tento rok sa ukazuje dobrý, bolo sucho, pleseň sa nešírila, takže aj kvalita zemiakov bude vyššia," myslí si M. Kiššák. A dodáva, že domáce zemiaky sú oproti dovezeným predsa len lepšie.
n K najväčším pestovateľom zemiakov v spišskom regióne patria družstvá v Odoríne, Bijacovciach, Dravciach. Roľnícke družstvo v Bijacovciach tento rok pestuje zemiaky na výmere 40 hektárov. Zameriava sa na pestovanie sadbových zemiakov. M. Majdák zdôrazňuje, že ide o drahé zemiaky. „Na 35 hektároch množíme šesť odrôd. Sadbu dodávame pestovateľom po celom Slovensku," hovorí predseda. Konzumné zemiaky predstavujú len malú časť ich produkcie a smerujú k tradičným odberateľom do nemocníc na východnom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš