ďalšia trieda žiakov a spolu ich bude 30. V siedmich učebniach sa teda budú striedať žiaci na dopoludňajšie aj popoludňajšie vyučovanie. Dvojzmenné vyučovanie je tu bežné.
"Škola tento rok opäť narastie asi o 20 žiakov. Spolu máme 535 žiakov. Škola je priestorovo na doraz," upozorňuje riaditeľ školy Peter Dolíhal. V školskej budove sú už na triedy prerobené všetky laboratóriá, na vyučovanie poslúži aj bývalý školníkov byt. Z jeho priestorov vytvorili dve učebne pre deti, ktoré na budúci týždeň nastúpia do nultého ročníka.
Prírastok detí bude pokračovať do roku 2012. "Podľa údajov z miestnej matriky bude mať škola v roku 2012 okolo 650 žiakov, aj to za predpokladu, že každý rok bude 16-18 detí po diagnostike preradených do špeciálnej školy. Až v roku 2012 by mal nastať stav, že do školy príde toľko žiakov, koľko z nej odíde, teda vlna nárastu sa zastaví," predpokladá riaditeľ. Podľa jeho slov škola nie je schopná absorbovať 650 žiakov. Svoju úlohu zohráva aj fakt, že pribúda detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. V jednej triede je ich zvyčajne 16 až 18, vyšší počet žiakov by znemožnil efektívne vzdelávanie.
Obecný úrad ako zriaďovateľ školy o probléme vie. Členovia rady školy sa stretli s poslancami obecného zastupiteľstva. Na svete je niekoľko možností, ako vyrieši priestorové problémy. Hovorí sa o prístavbe v areáli školy alebo v priestoroch materskej školy, prípadne výstavbe novej školy v osade Jareček, odkiaľ prichádza najviac detí. "Hľadáme vhodné riešenie. Na budúci rok sa rozhodne, či pôjdeme do prístavby alebo výstavby novej budovy v osade Jareček. Treba to riešiť, vieme, aký je demografický vývoj," vyjadril sa starosta Ján Šofranko. Ročne pribudne v Markušovciach podľa jeho slov priemerne 120 detí, z toho asi sto rómskych. "Realizácia výstavby musí byť rýchla. Budúci rok predpokladáme asi 100 žiakov na zápise, čo je jedna bežná prvá trieda a štyri nulté ročníky pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Priestory nebudú postačovať," zdôrazňuje P. Dolíhal.
Detí z osád pribúda
S podobnými problémami ako v Markušovciach zápasia aj ďalšie obce so zastúpením rómskej menšiny. V základnej škole v Rudňanoch pred pár rokmi musel zrušiť všetky kabinety a zriadiť v nich bežné triedy. Deti sa učili aj v bývalej škôlke. Dnes je situácia lepšia, a to vďaka rekonštrukcii v minulom školskom roku. "Získali sme 5 nových tried. V tomto školskom roku už nebudeme mať dvojzmenné vyučovanie a všetky triedy budú pod jednou strechou," hovorí riaditeľka Anna Ogurčáková. Na budúci týždeň tu v 21 triedach očakávajú viac ako 400 žiakov. Počet rómskych žiakov narastá. Podobný trend je aj v Nálepkove v Gelnickom okrese. Budúci týždeň tu otvoria tri nulté ročníky pre deti zo sociálne zanedbaného prostredia. "Počet žiakov neklesá, skôr naopak. V priemere máme 550 žiakov, tento rok je v 31 triedach zapísaných 557 žiakov," informoval riaditeľ Julián Sopko. Podľa jeho slov škola nemá výrazné priestorové problémy, pravdou však je, že odborné učebne slúžia zároveň aj ako kmeňové triedy. "Mať čisto odborné učebne by bol pre nás luxus," dodal J. Sopko.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš