pri jej rekonštrukcii bol porušený stavebný zákon. Majiteľ budovy tvrdí, že všetko je v poriadku a budovu zmodernizovali podľa platného stavebného povolenia. „Mesto by nás malo oceniť za investíciu, a nie pokutovať," vraví Pavol Ferenc, generálny riaditeľ spoločnosti Nábytok Prešov, ktorej patrí budova.
Hrozí pokuta
Ivana Fejedelemová z referátu stavebného poriadku tunajšieho mestského úradu potvrdila, že stavebník pri obnove tohto objektu vykonal zmeny oproti schválenej projektovej dokumentácii, a to bez predchádzajúceho povolenia. „Na stavbe boli realizované zmeny, ktoré majú vplyv na bezbariérový prístup a požiarnu bezpečnosť stavby. Okrem iného došlo aj k porušeniu farebnosti. Podľa projektovej dokumentácie mala byť farba obvodového plášťa červená," informovala I. Fejedelemová.
Realita je taká, že na modernej budove medzi presklenými a hliníkovými prvkami svieti oranžová farba. Bezbariérový prístup vybudovali v prednej časti budovy, po nezhodách okolo vlastníctva pozemku ho museli zbúrať a postaviť druhý z bočnej strany. Podľa slov I. Fejedelemovej bude začaté správne konanie vo veci porušenia stavebného zákona. Ten v paragrafe 106 umožňuje uložiť pokutu do výšky dvoch miliónov korún právnickej osobe, ktorá mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním.
Pamiatkári nechcú oranžovú
Budova bývalého domu nábytku, dnes N-centra, sa nachádza na námestí, ktoré je súčasťou mestskej pamiatkovej zóny. Jeho farba sa pamiatkárom nepáči. K plánovanej modernizácii budovy vydali stanovisko, v ktorom odsúhlasili červenú farbu. „Nemáme dôvod súhlasiť so zmenou farebnosti," zdôraznila riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Kristína Markušová. Dodala, že nerešpektovanie stanovísk pamiatkárov pri rekonštrukciách budov v pamiatkových zónach je na Slovensku všeobecne rozšíreným javom. „Naše právomoci sú obmedzené. Sme len dotknutým orgánom a vydávame záväzné stanovisko pre stavebný úrad. Táto budova nie je pamiatkou, ale nehnuteľnosťou v pamiatkovom území. Ak by išlo pamiatku, napríklad o jej zničenie, v tom prípade by sme uložili pokutu. Takto je to zodpovednosť mesta, na ktoré prešli kompetencie stavebného úradu," hovorí K. Markušová.
Je to vraj cirkus
Vedenie spoločnosti Nábytok Prešov má na vec iný názor. P. Ferenc tvrdí, že stavebný úrad nie je bez viny. Vybudovanie bezbariérového prístupu na inom mieste, ako bolo pôvodne schválené, považuje za dôsledok prístupu mesta. „Dva či tri mesiace sme sa naťahovali, či je to našom pozemku alebo na pozemku mesta. Potom sme museli bezbariérový vstup spredu zdemontovať a vybudovať nový zboku," vraví P. Ferenc.
Zmenu farby odôvodňuje chybou projektanta. „Projektant omylom napísal iné číslo farby. O oranžovej farbe na úrade vedeli, aj pôvodná štúdia počítala s touto farbou," vysvetľuje. „Staval som už viac stavieb, no takýto cirkus som nezažil. Keby som mal ešte raz rozhodovať, kam dáme tých 30 miliónov, tak ich nedám do Spišskej Novej Vsi, ale radšej do iného mesta a bolo by to bez problémov," zdôrazňuje P. Ferenc.
Bez kolaudácie
Stavebný úrad v Spišskej Novej Vsi vydal v týchto dňoch dodatočné stavebné povolenie. Po nadobudnutí jeho právoplatnosti môže stavebník požiadať o kolaudáciu. V súvislosti s kolaudáciou ide podľa stavebného úradu o ďalší priestupok. „Voči stavebníkovi aj novým užívateľom začneme priestupkové konanie pre užívanie stavby bez kolaudačného rozhodnutia," uviedla I. Fejedelemová. Majiteľ si stojí za tým, že vo veci postupoval správne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš