ktorej je reč. Táto škôlka má ako jediná v Prešove právnu subjektivitu a ako jediná v šarišskej metropole a jedna z mála na Slovensku má zamestnaného aj učiteľa. MŠ Jurkovičova funguje 18 rokov a navštevuje ju vyše 250 detí. Medzi nimi je aj niekoľko zdravotne postihnutých detí, MŠ má ambíciu byť v blízkej budúcnosti integrovanou škôlkou.
Už od septembra začne na MŠ Jurkovičovej fungovať 24-hodinová prevádzka. „Mnoho mladých rodín nemá šancu dostať sa do kina či divadla. Práve preto im chceme poskytnúť možnosť sčasu načas nechať dieťa v škôlke dlhšie," konštatovala riaditeľka MŠ Monika Imrichová. Potreba vytvorenia nonstop prevádzky podľa jej slov vzišla z výsledkov dotazníkového prieskumu, ktorý materská škola pripravila. „Nočná" škôlka je určená deťom z MŠ Jurkovičovej. Poplatok za noc je 450 korún, pričom 55 Sk z toho tvorí stravná jednotka. Prevažná časť zvyšných peňazí ide na vykrytie mzdy za zmenu po 20. hodine.
Jednou z mamičiek, ktorá presadzovala rozšírenie ponuky služieb na MŠ Jurkovičovej, je predsedníčka rodičovského združenia Nikol Humeňanská. So škôlkou je spokojná. „Vzhľadom na to, že ide o veľkú škôlku, deti nie sú pri vstupe do školy zaskočené väčším počtom detí, budujú lepšie sociálne väzby," povedala. S riaditeľkou a vychovávateľkami z MŠ sa podľa jej slov rodičia stretávajú každý mesiac. Práve na jednom z týchto stretnutí vznikol nápad otvoriť nonstop prevádzku, ktorý podporili i výsledky spomínaného prieskumu.
Iniciatívu materskej školy podporilo aj mesto, súc jej zriaďovateľ. „Materská škola doterajšími aktivitami dokazuje, že má vzťah k najmladšej generácii Prešovčanov a to, čo robí, robiť jednoducho vie. Moje posledné stretnutia s rektorom Prešovskej univerzity boli o konkrétnych návrhoch na spoluprácu. Verím, že v rámci nej sa ešte viac prepoja pracoviská univerzity s naším školským systémom," konštatoval primátor Pavel Hagyari a na adresu riaditeľky MŠ podotkol, že „ona je tým vzorom, akou cestou by sa mal uberať Prešov". Žartom dodal, že „je taký americký film Policajt v škôlke, my zasa máme učiteľa".
V 25-člennom kolektíve je 26-ročný Michal Kočiš jediným mužom. Vyštudoval na pedagogickej fakulte kombináciu učiteľa na prvom stupni základnej školy a predškolskej výchovy. V súčasnosti študuje špeciálnu pedagogika práve s týmto odborom a s MŠ Jurkovičovou spája svoju budúcnosť. „Je to schopný, mladý chlapec. Jediná ruža, ktorá tu zakvitla," usmiala sa riaditeľka.
Do škôlky sa dostal tak, že v nej ako praktikant pripravoval niekoľko projektov, vlani v nej pracoval počas dlhodobej maródky jednej kolegyne a dnes je už v trvalom pracovnom pomere. Jeho výhodou podľa riaditeľkiných slov je aj to, že je hudobník a dobre ovláda angličtinu. „O takej učiteľke môžu iné materské školy iba snívať," poznamenala. Aj Michalovi Kočišovi sa v zamestnaní páči. „Prišlo to prirodzene, lebo pani riaditeľka ma už poznala. Mne sa táto práca páči, deti si na mňa zvykli," uviedol usmievavý pedagóg, ktorému čisto ženský kolektív neprekáža. Naopak. „Veľmi ma rozmaznávajú," dodal. Na kvalifikáciu vychovávateľky v materskej škole nie je nutné vysokoškolské vzdelanie. Ako však uviedla M. Imrichová, na MŠ Jurkovičovej majú troch pracovníkov s magisterským titulom, budúci rok končí vysokú školu ďalších päť kolegýň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš