zabezpečuje špecializovanú starostlivosť ľuďom s autizmom, mentálnym postihnutím a inou vývinovou poruchou, resp. s kombinovaným postihom. Ako už KORZÁR informoval, práve takéto zariadenie pre ľudí starších ako 18 rokov na Spiši dlhé roky chýbalo.
Určené je pre ľudí, ktorí ukončili základnú alebo špeciálnu školu a ostali v domácej starostlivosti najmä rodičov. Zakladateľkou a riaditeľkou spomínaného strediska je Mg. Mária Jakubcová. Práve M. Jakubcová - odborná poradkyňa pre výchovu a vzdelávanie osôb s autizmom a psychopédka, položila v roku 1995 základy pre vznik špeciálnej triedy pre deti s autizmom. Trieda bola prvou svojho druhu na Slovensku a fungovala pri vtedajšej Základnej škole internátnej pre sluchovo postihnutých v Levoči. M. Jakubcová je aj autorkou projektu špeciálnej triedy pre žiakov s autizmom pri Základnej škole na Hutníckej ulici v Spišskej Novej Vsi. Tá funguje od roku 2002.
Za desať mesiacov činnosti strediska urobili odborníci, ale najmä klienti, kus práce. Denno-denne pracujú so 7-8 ľuďmi. Tí dochádzajú do zariadenia na 4 alebo 8 hodín. „Využívame model malých pracovných skupín. Naše stredisko je v Košickom samosprávnom kraji zaregistrované ako sociálne zariadenie. Z úradu práce nám bol priznaný status chránenej dielne, chráneného pracoviska s využitím zdrojov z Európskeho sociálneho fondu. Naše stredisko poskytuje rehabilitácie s cieľom aktivizovať vnútorné schopnosti. Ide o to, aby prekonali sociálne dôsledky svojho ťažkého zdravotného postihnutia. Zabezpečujeme pracovnú terapiu. Ide o formovanie a prehlbovanie praktických návykov a zručností v rôznych pracovných aktivitách, ktoré sú spolufinancované Košickým samosprávnym krajom," uviedla riaditeľka strediska, ktoré poskytuje aj výchovno-vzdelávaciu činnosť i záujmové aktivity na voľný čas.
„Snažíme sa vylepšiť pracovné schopnosti klientov, zlepšiť jemnú motoriku rúk, cvičíme ich pozornosť. Učia sa osvojiť si praktické zručnosti. Z výchovných prístupov využívame terapiu bežného života, terapiu reči a pod. Používame rôzne textilné či výtvarné techniky. Veľmi radi pracujú s drevom či papierom, hrajú na hudobný nástroj, používajú počítač. Prínosom sú aj praktické cvičenia, kde si osvojujú a nacvičujú sebadôveru a rozvíjajú sociálnu komunikáciu," dodala M. Jakubcová.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš