oddelenia František Puškár, pytliaci na rieke Hornád nelegálne ulovili 17 kusov rýb.
„Vďaka úzkej spolupráci s mestskou políciou sa podarilo páchateľov prichytiť doslova pri čine a zdokumentovať prípad," uviedol F. Puškár.
„Bolo to asi 300 metrov pri mestskej čističke, kde sme spolu s kolegom Rudom Verešom kontrolovali brehy Hornáda. Prichytili sme dvoch Krompašanov, ako neoprávnene lovili ryby bez povolenia," popísal prvý "úlovok" mestský policajt Róbert Duhán. Ten je spolu s R. Verešom zároveň aj členom rybárskej stráže. Ďalšie tri prípady pytliactva odhalili títo dvaja mestskí policajti práve pod hlavičkou rybárskej stráže.
Podľa tajomníka miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Antona Semana majú rybári bohaté skúsenosti s pytliakmi. „Spravujeme povodie rieky Hornád od ústia priehrady Ružín pri železničnom moste v obci Margecany po cestný most v obci Kolinovce. Ide o takmer 20-kilometrový úsek. Spravujeme aj ďalšie prítoky, no práve v tomto úseku nám pytliaci robia veľký problém. Bohužiaľ, lovia všetko bez rozdielu. Napríklad taký zubáč má lovnú mieru 50 cm, no oni berú aj 20 cm. Alebo plotice či červenice s lovnou mierou od 35-40 cm, ktoré najčastejšie lovia, berú všetky, aj niekoľkocentimetrové," zdôraznil A. Seman.
Podľa slov R. Duhána mali prichytení pytliaci slušné vybavenie, pravé rybárske udice. No viacerí pytliačia doslova na čom príde. „Postávajú na brehu s dvojmetrovými palicami, na ktorých majú natiahnutý silon a namiesto plaváku uviazaný polystyrén. Ak vidia, že niekto okolo prechádza, jednoducho palicu zahodia do vody. Je potom ťažké ich pri niečom prichytiť," uviedol A. Seman. Ako však zdôraznil, verí, že situácia sa už čoskoro zlepší. „V týchto dňoch získala šestica našich členov osvedčenie rybárskej stráže, takže budú viac kontrolovať brehy rieky," dodal.
Ako zdôraznil policajný riaditeľ, pytliactvo sa pred rokmi v rámci novelizácie trestného zákona stalo trestným činom. Prípady nelegálneho lovenia rýb ustáli. „Za posledné dva roky bol relatívny pokoj. No v tomto roku to znova začína viac vyskakovať," dodal F. Puškár.
Pytliactvo - trestný čin
Novelizáciou trestného zákona je pytliactvo klasifikované už ako trestný čin. Rovnako ako v prípade krádeže poľnohospodárskych plodín, nezáleží na výške spôsobenej škody. „Pytliak môže byť odsúdený až na dobu dvoch rokov, pričom ak už bol raz za tento skutok odsúdený, hrozí mu trest až do výšky 5 rokov," uviedol riaditeľ krompašského policajného oddelenia František Puškár.
Prichyteného pytliaka v prípade nelegálneho lovenia rýb sankcionuje aj samotný Slovenský rybársky zväz (SRZ). Pokuta je od 3000 do 5000 korún. V prípade závažnosti zákaz činnosti po dobu troch rokov. Podľa stanov SRZ loviť a privlastňovať si ryby v rybárskych revíroch môžu len osoby, ktoré sú držiteľmi platného rybárskeho lístka a platného povolenia na rybolov. Ročná povolenka, vrátane členských poplatkov stojí do 3000 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš