Zborov - Obyvatelia Zborova v okrese Bardejov sa sťažujú na stav obecných komunikácií.
„Tento problém nadväzuje na chýbajúcu kanalizáciu. Najväčšou bolesťou Zborova je totiž práve tá," uviedol starosta Ján Lukáč (NEKA). „Keby sa ukončila, potom by sme už mohli pustiť do opráv ciest, obrubníkov, a chodníkov. Viem, že občania šomrú, že cesty sú v zlom stave, ale musia vydržať. Zatiaľ situáciu riešime tak, že ich vyspravujeme."
Starosta Lukáč (na snímke na titulnej strane) zdôraznil, že obec má pripravené projekty tak na kanalizáciu, ako aj na rekonštrukciu ciest. Na kanalizáciu projekt predpokladá 76 miliónov korún: „Dostali sme však informáciu, že celkovú čiastku nedostaneme. Museli sme projekt rozdeliť na čiastkový, pre jednotlivé ulice. Trikrát nám to vyšlo, dostali sme raz 9, potom 10 a ešte 14 miliónov korún. Takto sme poriešili ulice, ktoré sú v obci najviac frekventované." Obce nad dvetisíc obyvateľov, medzi ktoré patrí aj Zborov, by mali byť odkanalizované do roku 2015.
Problémom sú však aj pozemky pod cestami. „Nie sú majetkovo vysporiadané," dodal starosta. Najhoršie sú na tom cesty v strede obce, teda na várošu, ako Zborovčania volajú svoje centrum. Rekonštrukcie tých ciest, kde už je kanalizácia hotová, mieni obec robiť z financií európskych fondov. „Čakáme na uverejnenie výzvy," povedal starosta.
Obec Zborov si kanál aj vodu spravuje sama. „Pre ľudí je to určite lepšie, lebo cena za vodu je tým pádom lacnejšia," zdôraznil Lukáč. Ako príklad uviedol, že kým Zborovčania platia za ňu 8 korún, tak obci Chmeľová je to až 29 korún s DPH za meter kubický.
Z európskych fondov chce obec Zborov získať financie na viaceré projekty. Majú pripravený projekt na úpravu verejnej zelene a na opravu mostov, ktoré sú v dezolátnom stave. Rovnako tak na rekonštrukciu schátranej zemianskej kúrie, nachádzajúcej sa v zozname pamätihodností. Obec chce z nej mať polyfunkčný dom. Mala by tam byť prijímacia a koncertná sála, aj knižnica. Rozpočet je na 28 miliónov korún. Projekt majú aj na rekonštrukciu kostola sv. Žofie, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. „Vlastní ho cirkev. Už sme s nimi rokovali, zmluva na dlhodobý prenájom pre obec je pripravená na podpis," dodal.
Obec má záujem aj o neďaleký Zborovský hrad: „Na budúci týždeň by na ňom mal Pamiatkový úrad v Prešove začať výskum. Jeho súčasťou by malo byť odvodnenie nádvoria. Je vyvýšené a pri dažďoch, alebo keď sa topí sneh, voda preteká okolo múrov vo výške dvoch až troch metrov. Následkom toho vznikajú v múre trhliny. Tieto narušujú stabilitu múrov. Najviac je poškodená južná strana hradu. Našou veľkou snahou je, aby sa hrad zakonzervoval." Aby bol Zborovský hrad prístupný pre turistov, pravidelne kosia jeho okolie: „Robíme to v rámci malých obecných služieb. V podhradí však býva rodina Geffertovcov, ktorá je veľmi iniciatívna. Majú záujem, aby bol hrad udržiavaný, a tak vo svojom voľnom čase tam chodia a starajú sa."
Keďže Zborov je obec s veľkou rómskou komunitou, v obci ich žije vyše tisíc, spýtali sme sa starostu, ako si spolu nažívajú. „Sú medzi nimi i takí, čo neplatia nájom, ani poplatky za odpad, či za vodu. Podlžnosti sú dosť veľké, asi 800-tisíc korún. V starých bytových domoch sú aj takí, čo majú 50-tisícový dlh. Obec má osobitného príjemcu. Financie sa im vyplácajú tri razy v mesiaci. Poslednú čiastku dostávajú týždeň pred dávkami." Starosta však zdôraznil, že po vybudovaní nových domov pre nich nastalo v rómskej komunite zlepšenie: „Týka sa to tak hygieny, ako i kultúry a dochádzky do školy. Veľa nám pri tom pomáhajú šiesti rómski komunitní pracovníci," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš