najrozsiahlejšie hrady v Európe, obývajú aj tieto živočíchy. Vzácne sysle si návštevníci pletú s potkanmi. Roje lietajúcich mravcov prekvapujú návštevníkov na najvyššej veži, ktorú miestni volajú aj Nebojsa. Sokol sťahovavý sídli vo východnom paláci, kam nik nechodí, preto majú tieto vzácne druhy na hrade relatívny pokoj. Návštevníci, ktorých sme oslovili, zhodne tvrdia - na hrade by mali byť tabule, ktoré nás upozornia na tieto zvláštnosti.
Návštevníkov hradu prekvapujú najmä obrovské roje mravcov. Správca hradu aj ochranári zhodne tvrdia, že ľudia sa ich vôbec nemusia báť. Zaujímavé však je, ako sme sa dozvedeli priamo na hrade, že niekedy je nálet na vežu zo strany mravcov tak intenzívny, že upratovačka odtiaľ potom vynáša celé vedrá uhynutého hmyzu. Veža je vysoká dvadsať metrov. Návštevníci podstupujú výstup na ňu po úzkych chodbičkách kvôli výhľadu, ktorý sa odtiaľ naskytá na panorámu Spiša.
Dolné nádvorie zase "okupujú" sysle pasienkové. Sprievodkyne zo Spišského hradu nám vysvetlili, že staršie tvory sú plaché, naopak mladé sysle začínajú byť ako cvičené opice. Dávajú sa kŕmiť od návštevníkov, niektoré si dokonca trúfnu jedlo konzumovať priamo z ruky. Bohužiaľ, iba máloktorí návštevníci sú si vedomí toho, čo je to za tvor, ktorý im pobehuje popod nohy. Mnohí sa nazdávajú, že ide o potkany či myši. Dokonca sa našli aj takí, ktorí do knihy návštev napísali rozhorčenú poznámku, že sa na hrade stretli s potkanmi.
Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Bedřich Hájek na margo živočíchov na Spišskom hrade hovorí: "Sysle pasienkové pravidelne sčítavame, je ich viac ako 40. Je záhadou, odkiaľ sa tam nabrali, predpokladáme, že migrovali a prišli na hrad normálne cez bránu. Sysle vyhľadávajú nízku pošliapanú trávu, preto sa vyskytujú napríklad na letiskách. Kvôli intenzívnej poľnohospodárskej činnosti takmer vymizli, preto sú to chránené živočíchy európskeho významu."
Lietajúce mravce sú však pre ochranárov poriadnou záhadou. Ako uviedol B. Hájek, zatiaľ vedia toľko, že na hrade sú štyri druhy mravcov. Plánujú v tejto súvislosti podrobný výskum, oslovili už príslušných odborníkov. "Verím tomu, že roje mravcov môžu niekoho vystrašiť. Tak ako sysle, ani lietajúce mravce však nie sú pre človeka nebezpečné," dodal B. Hájek.
Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj, podobne ako niektorí návštevníci, zastáva názor, že na hrade by mali byť informatívne tabule. "Sme ochotní pomôcť správcovi s odbornými textami," dodal B. Hájek.
"Áno, uvažujeme o osadení tabúľ. Mravce na hrad prilietajú z blízkeho kopca Dreveník. V určitom čase tiahnu na najvyššie položené miesto a tým je práve spomínaná veža. Ľudia si musia na túto situáciu zvyknúť. Dreveník aj hrad sa nachádzajú v štvrtom stupni ochrany. Mravce sú súčasťou prírody, nemôžeme ich len tak ničiť," vyjadril sa na margo situácie Kamil Tomčofčík zo Spišského múzea v Levoči.
Čo hovoria návštevníci
Rodina Nemečková, Kolín: "Sysľa sme videli prvýkrát v živote práve teraz, na hrade. Sprievodkyňa nás na ne upozornila, rovnako tak aj na mravce. Neprekážajú nám, každý tvor v prírode ma právo na život."
Vladimír Macik, Sobrance: "Neviem ani o sysľoch, ani o mravcoch, nikto nám nič nepovedal. Určite by tu mali byť tabule."
Vladimír Čurma, Brno: "Sprievodkyňa nám čosi hovorila, nevenoval som tomu až takú pozornosť, preto som sa nazdával, že vo veži sú netopiere. O sysľoch mi hovorili iní návštevníci, zatiaľ som žiadneho nevidel. A prečo tu nemajú vyvesené žiadne upozornenie?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš