v prenájme. Realita v Bystranoch však pripomína Kocúrkovo. B. Kroščen nám ukazuje novú dlažbu, nové obloženie, do bývania v posledných dňoch investoval nemalý peniaz. Zarážajúce však je, že tento Bystranec nemá s obcou uzavretú žiadnu nájomnú zmluvu, do bytu sa nasťahoval ako on hovorí, len tak. Podobne sú na tom aj ostatní obyvatelia bytoviek.
"Bývam tu asi šesť mesiacov. Predtým tu bývala sesternica mojej manželky, tá si však kúpila v dedine dom. Povedala mi, aby som sa tu nasťahoval. Nemám elektrinu ani vodu, ale je to lepšie bývanie ako v chatrči, kde som žil aj s rodinou doteraz. Bol som v Anglicku, slušne som si tam zarobil, kúpili sme si nábytok, peniaze som investoval aj do opráv v byte," popísal nám 33-ročný B. Kroščen. Na našu otázku, či nemá obavy vrážať peniaze do bytu, v ktorom býva načierno, nám odpovedal, že manželka práve išla na obecný úrad a dúfajú, že záležitosť dajú do poriadku aj papierovo. Jeho sused si dokonca v byte vymenil aj okná, tiež podobne ako B. Kročšen tu býva bez toho, aby s obcou uzavrel nájomnú zmluvu.
Spomínané dve bytovky v Bystranoch postavili začiatkom 80. rokov minulého storočia. O pár rokov neskôr tu pribudol tretí obytný dom, spolu je tu 28 bytov. Starosta František Žiga priznáva, že v prípade nájmu vládne v bytovkách poriadny chaos. Obec však v týchto dňoch dáva situáciu do poriadku. Zarážajúce je, že do obecnej kasy neplynú žiadne peniaze z nájmu. Nedoplatky nie sú v tejto chvíli schopní na obecnom úrade vyčísliť. "Konkrétne nedoplatky som zdedil z predchádzajúcich volebných období. Niektorí pôvodní nájomníci z bytoviek zomreli, do bytov sa nasťahovali ich deti. Tí zase odišli za prácou do Anglicka alebo si postavili domy, do bytov sa nasťahovali ďalší príbuzní a tak to ide dookola. V týchto dňoch však dávame situáciu do poriadku," popísal stav F. Žiga.
Situácia bola v Bystranoch taká vážna, že v tretej bytovke musela pred pár rokmi zasahovať polícia. "Prázdnu bytovku sme chceli rekonštruovať. Nemohli sme však, pretože niektorí ľudia z osady sa tu svojvoľne nasťahovali. Museli sme privolať políciu, aby pri stavebných prácach nedošlo nebodaj k úrazu," dodáva F. Žiga.
Komunitní pracovníci prednedávnom prešli všetky byty, aby zistili, kto presne kde býva. Obecný úrad v spolupráci so stavebným úradom v súčasnosti chystá výmery pre jednotlivé byty a stanovuje výšku nájomného. Peniaze, ktoré obec vyinkasuje práve na nájomnom chce investovať do opráv v obytných domoch, ktoré sú v dezolátnom stave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš