Svoje diela momentálne vystavujú v Levoči ženy z českého partnerského mesta Litomyšl. Zaujímavé je, že vystavujúce umelkyne pracujú napríklad ako účtovníčky, učiteľky či recepčné jedna dokonca pracuje vo väzení. Patchwork ich natoľko chytil za srdce, že v Litomyšli založili spolok, miestne ženy sa pravidelne stretávajú a šijú. Spomínaná výstava sa v Levoči koná v rámci kultúrneho festivalu Dni Majstra Pavla.
Zdá sa, že patchwork je celosvetovou záležitosťou. Ako nám povedala Antonie Chalupná, v Litomyšli prišiel tento štýl zošívania do módy po tom, ako ich s tým oboznámili ženy z ich partnerského holandského mesta Roden. Inšpiráciou bola pre nich aj ďalšia návšteva z Guatemaly. "Podľa mňa patchwork nie je až tak náročná technika. Jednoduché vzory zvládne aj začiatočník, ktorý takmer nikdy nedržal v ruke ihlu," s úsmevom hovorí A. Chalupná. Jej diela nesú poetické názvy ako Magické hviezdy, či Domy, domky, domečky a tvoria ich nežné farby alebo kvetinové vzory. Svoju prvú deku šila dva roky, ale v jej prípade išlo aj zberateľskú vášeň.
Jej kolegyňa Renata Edlmanová sa naopak zamierava na moderný štýl, preto sú jej prikrývky o čosi strohejšie, ako tie od pani Antonie. "Čo je na tejto ručnej práci praktické, ak prikrývku šijete ručne, prácu si môžete zobrať aj napríklad do vlaku," smeje sa A. Chalupná.
V českom spolku jedna z členiek ušila napríklad prikrývku Svadobné prstene, išlo o časť výbavy jej dcéry. Ako materiál použila látky zo šiat, ktoré jej dcéra nosila ako dieťa. Patchwork preslávili Amish people skupina ľudí z Ameriky ktorí vyznávajú jednoduchú životnú filozofiu. Jediným ich prepychom sú práve patchworkové prikrývky.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš