propagovateľ tohto jedinečného nástroja - Andrej Mizerák. Jediný súčasný výrobca gajdíc Alexander Gernát zo susednej obce Krivany prítomným vysvetlil spôsob výroby tohto jedinečného nástroja. Predviedol aj svoj svojrázny a originálny zlepšovateľský návrh - dvojgajdice.
Na stretnutí nechýbal známy etnograf a folklorista Ján Lazorík. Podľa neho sa šarišské gajdice dajú prirovnať k indickým. „Tie však majú ozvučnicu z dreva, nie z kravského roha. Predsa len, naša gajdica má primát. Je to unikát, preto si z nej robíme honor. Veď je to svetová rarita! Aj práve preto nás nedávno pozvali na festival do fracúzskeho Avignonu," konštatuje s hrdosťou 86-ročný etnograf.
O Andrejovi Mizerákovi bývalý člen folklórneho súboru, ktorý J. Lazorík viedol, vraví: „Bol to zaujímavý človek, mal nesmierne ušľachtilú dušu. Svojho času sa mi priznal, že nikdy nemal zlé myšlienky." Podľa neho A. Mizerák odkukal výrobu gajdice ešte ako dieťa od istého starého baču Semana z obce. „Chodil za tým Semanom a bárs sa mu to páčilo. Bačova gajdica bola cifrovaná olovom. Malý Andrej pýtal na ňu od svojej materi korunu. Tá mu povedala: Dostaneš po rici a ne korunu na tvoju gajdicu. Ale napokon sa sám naučil, ako nástroj vyrábať. A vyzdobil ich krajšie, tak mu ich napokon sám bača závidel," rozpráva s humorom J. Lazorík.
Worshopu sa zúčastnili aj manželia Monika a Milan Kandráčovci - folkloristi, interpreti a autori etnomuzikologickej literatúry. M. Kandráč porozprával prítomným o funkčnom využití gajdíc v súčasnom hudobno-folklórnom dianí. O spomínanom nástroji vo vzťahu k svetovým ľudovým hudobným nástrojom informoval výrobca ľudových nástrojov Michal Smetanka z Brutoviec (okres Levoča).
Podujatie zorganizovala obec Lúčka v spolupráci so Združením obcí hornej Torysy. Jej súčasťou bolo aj slávnostné otvorenie stálej expozície o gajdici v priestoroch miestneho kultúrneho domu. Nechýbala ani ukážka tradičných šarišských jedál.
* * *
Gajdica je ľudový hudobný nástroj. Jeho najväčším propagovateľom bol Andrej Mizerák z Lúčky (okres Sabinov). V šírení popularity tohto unikátneho hudobného nástroja pokračuje Alexander Gernát z Krivian (okres Sabinov). Ten je aj autorom vynovenej verzie - dvojgajdíc. Ide o unikátny svetový nástroj, na ktorom hrávajú muzikanti iba na Šariši.
A. Gernát tvrdí, že na výrobu je najlepšie použiť drevo z bazy. Záleží však na tom, kde rastie. Najlepšie znie tá gajdica, ktorá je vyrobená z bazy rastúcej v lese. Do vytvorenej píšťaly sa vyvŕta 6 dierok zhora a jednu zospodu, teda dokopy sedem. Najdôležitejšie je však dobré piskadlo. Najlepšie je z umelej hmoty, lebo sa nerozsuší. V minulosti sa však na piskadlo používalo husacie brko. Ozvučnicu tvorí kravský roh. Ten sa po vyčistení a vyleštení nasadí na píšťalu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš