sme ho pri rúbaní dreva u susedky. Sedemdesiatnička Katarína Beňová je totiž sedem rokov vdovou. Obec Závadka, v ktorej obaja dôchodcovia žijú, je na prvom mieste v rámci Slovenska v znečistení toxickými látkami z niekdajšej banskej činnosti. Štátny geologický ústav Dionýza Štúra vyhotovil správu o najviac zamorených slovenských obciach. Po Závadke nasledujú Markušovce, v dvadsiatke sa umiestnili aj obce Rudňany, Smolník, Švedlár či Hnilčík.
V Závadke, kde žije približne 600 ľudí, nikdy nebola banská činnosť. Naopak, nádherné okolité lesy a nadmorská výška 827 metrov predurčujú túto obec skôr na raj chalupárov. V minulosti však takmer 90 percent mužov pracovalo v bani v Rudňanoch, po poľnej ceste to bolo do práce asi 5 kilometrov. Muži túto trasu denno-denne absolvovali peši. Žijúcich baníkov sa v Závadke dá spočítať na prstoch jednej ruky. "V Rudňanoch som pracoval od začiatku 50. rokov minulého storočia do sedemdesiatych rokov. V zime či v lete sme do práce chodievali peši. Autobusom by to bola asi 50-kilometrová okľuka. Potom som utrpel pracovný úraz, prišiel som o nohu, dnes mám protézu," spomína M. Geletka.
Aj manžel jeho susedky pracoval ako baník. "Mal odpracovaných 33 rokov. Bola to drina, v šachte, kde bolo stále plno vody a potkanov. Nemohol si tam ani odložiť jedlo, hneď by mu ho zožrali hlodavce. Keď mal 69 rokov, zrazu zo dňa na deň oslabol, v nemocnici nám povedali, že má leukémiu. Do dvoch týždňov zomrel," s plačom popisuje K. Beňová.
O tom, že ich obec je na prvom mieste v nelichotivom zozname, sa dozvedeli z médií. "A čo s tým my starí narobíme, kde by sme sa sťahovali," konštatujú.
V Závadke si ľudia nažívajú pokojne, navlas rovnako, ako v iných slovenských obciach. O kontaminácii čosi roky tušia, ale podrobnosti nevedia. Podľa slov domácich nie sú si vedomí, že by sa to rapídne odrážalo na ich zdraví. "V obci je úmrtnosť taká, ako všade," konštatuje starosta Vladimír Kišák.
V miestnej predajni potravín sme sa dali do reči s predavačkou, ktorá sa sem prisťahovala zo Spišskej Novej Vsi. "Mňa prekvapilo, že ľudia, aj mladé ženy sa už ráno sťažujú na bolesť hlavy, malátnosť a bolesť kĺbov. V Spišskej Novej Vsi som toľko ponôs nepočula," zdôveruje sa nám.
Čo Závadčanov trápi, tak to je voda. Odkázaní sú na vlastné studne, kvôli vysokej nadmorskej výške sú v niektoré dni bez vody. Keď sa teraz z médií ešte na dôvažok dozvedeli, že táto vzácna tekutina by mala byť toxicky chybná, do spevu im veru nie je. Verejný vodovod je tu hotový na 80 percent. Závadka je obec, kde si cezpoľní kupujú nehnuteľnosti, ktoré využívajú ako chalupy. Miestni majú obavy, že kvôli "toxickej afére" klesne záujem o kúpu domov. Pre dedinu, v ktorej prevládajú seniori a ktorá je Pánu Bohu za chrbtom, by to bola pohroma.
Ako pre KORZÁR uviedol Július Ritter z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi, voda v niektorých studniach v Závadke je znečistená mikrobiologicky. Výskum týkajúci sa toxínov nikdy nerobili. Podľa geochemikov koncentrácia arzénu, antimónu, ortuti a olova v pôde vysoko prekračuje prípustné normy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš