nechceného novorodenca, sa nachádza pri vstupe do spišskonovoveskej nemocnice. Prvý inkubátor na Spiši prišla otvoriť predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghanamová. Na otvorení nechýbal ani primátor Ján Volný.
Hniezda záchrany odštartovali pred 2,5 rokom a podľa slov A. Ghanamovej sa s ich existenciou rapídne znížil počet nájdených mŕtvych pohodených novorodeniatok. "Inkubátor zachraňuje životy novorodencov. Detičky, ktoré boli porodené a neboli plánované, tak nájdu šancu na život. Matky sa ich vzdávali neprijateľným spôsobom. Pohodené telíčka, či už v kontajneroch alebo len tak na ulici, niektoré nájdené už mŕtve, iné zomreli na podchladenie. Predtým štatistika hovorila o 10 nájdených mŕtvych deťoch za jeden rok. Za obdobie fungovania hniezd záchrany ich mohlo byť 25. Odkedy hniezda záchrany existujú, našli sa iba tri mŕtve novorodeniatka a 13 doniesli mamičky práve do týchto verejných inkubátorov. Takže efektivita projektu, ak sa dá vôbec v súvislosti s ľudským životom hovoriť o efektivite, je veľmi vysoká. Čo je rovnako dôležité, matka má tak šancu vrátiť sa k odloženému dieťatku, ak nájde riešenie pre svoju krízovú situáciu," zdôraznila A. Ghanamová. Z 13 zachránených detí sa tri vrátili k svojím mamám a zvyšok si adoptovali náhradné rodiny.
Myšlienka umiestniť hniezdo záchrany na Spiši skrsla v tomto roku. "Vedeli sme, že projekt sa má ukončiť a vedeli sme, že toto hniezdo záchrany je v našom regióne potrebné. Sme radi, že voľba padla práve na našu nemocnicu. Samozrejme, budeme veľmi radi, ak tu nenájdeme ani jedno odložené novorodeniatko, no sme radi, že ho tu máme aby, nedajbože, nejaké dieťa neostalo pohodené na ulici," uviedol riaditeľ spišskonovoveskej nemocnice Jozef Naščák.
Nateraz je projekt ovárania hniezd záchrany ukončený. Ako prezradila A. Ghanamová, OZ rozbehlo ďalšiu časť projektu zameraného na záchranu novorodencov. Pôjde o azylové domy, ktoré budú mať rovnako pokrytie na území celého Slovenska. "Azylové domy budú pre ženy s deťmi, ktoré budú zabezpečené tak, aby matka zostala so svojim dieťaťom. Ženy, ktoré sa nemajú s dieťaťom kam podieť, tu nájdu ubytovanie a prácu. Od klasických azylových domoch sa budú líšiť tým, že ich po polroku nebudú musieť opustiť. Chceme ich spájať s domovmi pre seniorov, kde budú tieto matky pracovať. Koľko týchto domov otvoríme, ukáže až čas a skutočná potreba, koľkých žien sa to týka," prezradila predsedníčka OZ. Prvý takýto dom otvoria už budúci rok v Bratislave.
Dodajme, že najviac odložených detí do hniezd záchrany bolo v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Prvé otvorili na bratislavských Kramároch, kde doposiaľ nebolo odložené žiadne dieťa.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš