V podobných unimobunkách žije aj niekoľko desiatok sociálne slabších občanov Popradu. Mesto prevádzkuje na svojom území dva komplexy. Jeden je na Levočskej ulici, druhý v Spišskej Sobote. Našťastie, doteraz k požiaru ani v jednom objekte nedošlo. Sú ale tieto objekty chránené pred požiarom? Nemôže sa tragédia z Kysúc zopakovať aj v metropole pod Tatrami?
Ľudí, ktorí bývajú v unimobunkách na Levočskej ulici, tragédia v Kysuciach zasiahla. „To, čo sa stalo, sme videli v televízii. My tu nemáme nič, čím by sme mohli hasiť. V jednej izbe bývame siedmi. Syn spí na zemi. Keby sa niečo stalo, neviem, či by sme stihli utiecť von," posťažovala sa nám Eva Mirgová. Hasiace prístroje na stenách sme v tomto zariadení nevideli.
V Azylovom dome v Spišskej Sobote má dva objekty unimobuniek na starosti domovník. Žije tu 63 ľudí. Objekt je o poznanie v lepšom stave, ako ten na Levočskej ulici. „Bývam tu šesť a pol roka a nič vážne sa tu za ten čas nestalo. Je tu pokoj. Chodia sem ľudia z úradu. Máme aj hasiace prístroje. Či sa bojíme požiaru? Nie," sebavedome vyhlásila jedna z obyvateliek.
Popradský magistrát tvrdí, že oba objekty pravidelne kontroluje. „V objekte na Levočskej ulici i v Azylovom dome sa pravidelne kontrolujú hasiace prístroje, hydranty a vykonávajú sa odborné skúšky elektrického zariadenia. V máji 2005 bola v objekte na Levočskej ulici zrealizovaná celková rekonštrukcia elektrických rozvodov s napojením jednotlivých bytov na samostatné meranie odberu elektrickej energie," informovala hovorkyňa primátora Popradu Zuzana Pojedincová. V prípade požiaru je v neďalekej nocľahárni 24-hodinová služba, kde môžu obyvatelia unimobuniek požiadať o pomoc.
Unimobunky sú rizikovejšie
Peter Sedlák, vedúci technik špecialista z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade si myslí, že unimobunky sú z hľadiska vzniku i šírenia požiaru rizikovejšie, ako murované stavby.
„Tieto stavby sú zložené z drevotrieskových dosák a majú v sebe dutiny. V týchto sa pomerne rýchlo a nekontrolovane šíri požiar. Aj identifikácia ohniska požiaru je veľmi ťažká. Plamene sú skryté v dutinách a pri lokalizácii musíme používať sekery a čakany. Ďalšou komplikáciou pri hasení je plechová strecha. Keď vznikne požiar v takomto objekte, väčšinou zhorí úplne a je ďalej nepoužiteľný," uviedol zisťovateľ požiarov.
Ako dodal, unimobunky sú vhodné na bývanie pri dodržaní všetkých protipožiarnych opatrení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš