rýchla zdravotná služba z tohto mesta. Ak je kolízia na strane v smere od Košíc, k zraneným sa dostanú iba tak, ak obídu diaľnicu a pri odbočke na Lemešany (okres Prešov) a cez most sa vrátia späť autostrádu. Cenné minúty unikajú, aj keď je havária v smere z Prešova do Košíc. Sanitka sa totiž opäť musí vrátiť cez most na tú časť diaľnice, ktorá vedie do Prešova.
Pri ostatnej nehode na spomínanom úseku havaroval mladý muž. Smeroval z Košíc do Prešova. Niekoľko metrov za predajňou áut narazil do bočných zvodidiel a skotúľal sa autom do priekopy, v ktorej tiekla voda. Auto dopadlo na strechu. Záchranári z prešovského hasičského zboru museli zastaviť na strane v smere od Prešova, aby čo najrýchlejšie zranenému mužovi pomohli a naložili ho do sanitky. Zraneného museli najprv zo zdemolovaného vraku vyslobodiť pomocou hydraulického náradia. Ťažké náradie si prenášali cez stredové zvodidlá. Navyše, ohrozovali ich okoloidúce rýchle autá. „To nie je možné, aby to nemohlo byť zariadené tak, aby sme pri záchrane životov mohli zvodidlá na určitých úsekoch prerušiť. Obchádzkou beží čas a zraneným unikajú cenné minúty na ich záchranu," posťažovali sa hasiči.
Národná diaľničná spoločnosť má na tento problém iný názor. Na akúkoľvek možnosť prerušenia zvodidiel hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík odpovedal: „Nie!" Podľa neho je to absolútne zavádzanie celej situácie. Tvrdí, že diaľnica má stredové zvodidlá alebo betónové nosníky, ktoré nahradili oceľové zvodidlá na novších typoch diaľnice, z bezpečnostných dôvodov. „Aby bol zabezpečený komfort na strane, po ktorej cestujete. Navyše, aby vás oprotiidúce auto neoslňovalo a v neposlednom rade je to bezpečnostné hľadisko. Totiž v prípade, ak niekto narazí do stredových bezpečnostných zvodidiel, či už oceľových alebo betónových, tie majú také parametre, aby ich neprerazil a nedostal sa na opačnú stranu diaľnice," vysvetlil hovorca.
Dodal, že nevidí najmenší dôvod, „aby ktokoľvek - či už polícia, hasiči alebo iná záchranná zložka - prerušoval zvodidlá. Tak to nefunguje nikde vo svete."
Podľa neho ak sa stane nejaká krízová udalosť, bezpečnostné a záchranné zložky sú informované o tom, kde sa nachádza. „A tomu musia prispôsobiť aj príjazd k tejto udalosti. Či už je to pomocou pozemných vozidiel, alebo helikoptéry či rôznym iným spôsobom," skonštatoval. „Ak záchranné zložky prišli z opačného smeru, je to ich problém. Úlohou toho, kto ich vysiela, je zistiť si od toho človeka, kde sa nachádza. Najzákladnejšie sú kilometráž a potom smer."
Na otázku, že ak je sanitka vyslaná z ktorejkoľvek strany, späť sa musí vrátiť po opačnej, uviedol: „Je to nesprávne interpretovaný problém. Jednotlivé záchranárske zložky musia mať zadefinovaný systém, ako zabezpečiť záchranárske práce."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš