Popradu. Byt si vlani za 600- tisíc korún kompletne zrekonštruovali. Vynovili jadro, natiahli nové omietky, podlahy a dali si vyrobiť kuchynskú linku. Zbytočne. V apríli totiž začala firma Vratko zo Spišskej Novej Vsi stavať nad bytovkou ďalšie byty. Stačili štyri výdatné lejaky a byt I. Hudáka vyzerá horšie ako pred rekonštrukciou. A nielen jeho byt.
"Odkedy sa začalo s nadstavbou, štyrikrát mi kvôli nezabezpečenej streche vytopilo byt. Naposledy v piatok. Nespal som celú noc, pretože som z bytu vynášal kýble vody. Bolo ich 30, pričom každý z nich má dvanásť litrov. Byt sa stal prakticky neobývateľný. Máme opadanú omietku, vyduté parkety, steny sú stále mokré, už aj plesnivé, máme poškodený nábytok a obkladačky. V dome vypadávala elektrina, pretože voda natiekla do rozvodní, vypínačových a zásuvkových krabíc. Akú veľkú škodu mám? Minimálne za pol milióna korún," konštatoval Popradčan.
Dôchodca nie je jediný, komu dážď poškodil bývanie. Preto vlastníci žiadali od stavebnej firmy nápravu. "Majiteľ firmy tu bol. Pozrel si poškodené byty. Sľúbil, že sa to už nestane, že strechu zaizoluje tak, aby už netiekla. Prišiel však ďalší lejak a voda tiekla ďalej," dodal I. Hudák.
Koncom júla podalo 15 z celkovo 23 vlastníkov bytov na popradskom magistráte sťažnosť na postup stavebníka. I. Hudák bol včera na Okresnej prokuratúre v Poprade podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. "Žiadam, aby náš byt dal stavebník do pôvodného stavu. Alebo nech nám dá iný byt a tento nech si nechá," uviedol nešťastný Popradčan.
Konateľovi firmy Vratko Ľubomírovi Kormanovi je to, čo sa stalo, ľúto. Ako vysvetlil v písomnom stanovisku, škody majiteľom poškodených bytov odstránia a dajú ich do pôvodného stavu. Malo by sa tak stať pri stavebných prácach v jadrách. "Pri započatí prác sme prešli všetky byty a natočili kamerou jestvujúci stav, aby sme mohli v prípade poškodenia uviesť byty do pôvodného stavu. Majiteľov sme ubezpečili, že stavba bude počas výstavby poistená," uvádza sa v stanovisku.
Podľa našich informácií pracovníčka poisťovne už vlastníkov poškodených bytov navštívila a prisľúbil odškodné. Otázka je, prečo stavebníci ani po niekoľkých lejakoch nezakryli strechu tak, aby nezatekala. "Pri začatí prác ešte pred pôvodnou strechou sme zistili, že na paneloch nad najvyšším podlažím je urobená nekvalitne. Oceľová výstuž pozostávala len z oceľových drôtov, vzájomne nepospájaných. Boli sme nútení odstrániť celú vrstvu až po stropný panel. Vytvorili sme novú vrstvu z asfaltovej lepenky, tepelnej izolácie a vodotesného betónu vystuženého oceľovou sieťou. Všetky styky sme ešte z hornej strany zabezpečili natavením lepenky. Po búrke sme znova natavili asfaltovú izoláciu a boli sme presvedčení, že k ďalšiemu zatekaniu už nedôjde. V piatok večer silne a vytrvalo pršalo a znova došlo k ďalšiemu zatečeniu. Myslíme si, že nie je možné, aby zatekalo cez otvorenú strechu. Zatekať môže cez fasádu v mieste ríms. Dnes (včera - pozn. red.) sme začali práce na izolácii fasád a rímsy," reagoval Ľ. Korman.
Podľa informácií z mestského úradu v Poprade, na stavbu sa koncom budúceho týždňa chystá pozrieť stavebný dozor. "Na základe sťažnosti občanov bytového domu Ľalia bol 16. augusta o deviatej hodine na miesto stavby zvolaný stavebný dozor. Dozor skontroluje, či stavebník konal v súlade so stavebnými povoleniami," informovala hovorkyňa primátora Popradu Zuzana Pojedincová.
Ľ. Korman všetkých vlastníkov ubezpečuje, že sa už nemajú čoho báť. "Chcem všetkým obyvateľom vyjadriť úprimnú ľútosť nad tým, že k tejto situácii došlo. Vzniknuté škody odstránime. Mrzí ma, že ale najviac, že k došlo k veľkému psychickému vypätiu hlavne u starších ľudí. Urobíme všetko preto, aby sa situácia neopakovala, objekt sme zastrešili čo najskôr, a aby bol stavba zrealizovaná k spokojnosti obyvateľov bytového domu," uzavrel podnikateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš