štvrťou na periférii mesta otriasol poriadny buchot. Strecha trojice susediacich domov sa zrútila ako domček z karát.
Erika Tulejová (31) býva v dome č. 5 na Hornádskej ulici. V dome sa tlačí spolu s manželom a 6 deťmi. "Stalo sa to k večeru. S deťmi sme boli dnu. Počula som nad hlavami buchot. Utekali sme rýchlo von. Nevideli sme ani na dvere, okolo bolo toľko prachu. Volali sme na susedov," opisuje osudný okamih E. Tulejová. Ako prezradila, jednoposchodový dom kúpila od pôvodnej majiteľky za päťtisíc korún. Už dlhšie obýva iba jednu miestnosť na prízemí. Osemčlenná rodina spáva na dvoch posteliach v neľudských podmienkach. Na poschodie kedysi viedlo drevené schodisko. Po ňom dnes už nie je ani stopy. Na otázku, kde zmizlo, iba nevedome krúti hlavou a okamžite podáva vysvetlenie: "Prišla som raz z návštevy a schody mi niekto vzal, neviem kto."
Pravdepodobne podobný osud postihol aj strechu domov. Tá zvnútra celkom rozobraná bez drevených trámov, ktoré ju kedysi podopierali a svojho času poslúžili ako palivo, nevydržala ťarchu posledných daždivých dní a zrútila sa. Našťastie sa niekomu nič nestalo, no padajúca tehla či zvyšky strechy mohli spôsobiť veľkú tragédiu. To si pravdepodobne obyvatelia domov ani neuvedomovali. To, že pád strechy s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobili chýbajúce trámy a tá prakticky nemala na čom držať, razantne odmietli. "Bola stará, zhnitá a spadla. My sme z nej nič nebrali," bránia sa. Faktom však zostáva, že rozoberanie vlastných domov nie je pre týchto ľudí ničím výnimočným.
Kristína Macková býva hneď v susednom dome: "Nebola som doma, keď sa to stalo. Keď som videla, že na dvore je popadaný bordel, pýtala som sa čo sa stalo. Bála som sa o vnúčatá, lebo dcéra Kristína bola v tom čase v dome, ale boli v poriadku." Jej 10-členná rodina má kde bývať. Spodné miestnosti pád strechy nezasiahol. No boja sa bývať v tom dome. "Čo keď to na nás spadne? Keby nám dali náhradné bývanie, my by sme si aj nájom platili," dušuje sa.
Nový dom by uvítala aj E. Tulejová. Rodičia jej zomreli, nemá ju kto prijať: "Nemáme kam ísť a bojíme sa."
Mestská polícia domy uzavrela. Policajná páska okolo domov hovorí jasnou rečou. No miestni vo svojich domoch aj naďalej bývajú, nevediac či nechtiac si uvedomiť nebezpečenstvo, ktoré im hrozí. Keďže domy nie sú majetkom mesta, ale sú v súkromnom vlastníctve, povinnosť sa o ne starať majú ich majitelia. Vyplýva to aj zo stavebného zákona, ten však v týchto podmienkach dostáva poriadne na frak.
Čo hovorí stavebný zákon
Stavebný zákon č. 50/ 1976 Zb. v znení neskorších predpisov o územnom plánovaní a stavebnom poriadku hovorí jednoznačne. V paragrafe 86 údržba stavby je uvedené:
(1) Vlastník stavby je v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie) povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických závad, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
(2) Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad vo verejnom záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.
V paragrafe 105 priestupky: (3) Priestupku sa dopustí a pokutou do 1 milióna Sk sa potresce ten, kto...
d) napriek opätovnej výzve orgánu štátneho stavebného dohľadu alebo rozhodnutiu stavebného úradu neudržiava stavbu do tej miery, že jej stav ohrozuje životy alebo zdravie osôb.
(šim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš